Benedykt XVI ucieszył się z telegramu jaki Kolegium Kardynalskie wystosowało doń dziękując za wspaniałą posługę Kościołowi.
„85-letni emerytowany papież jest bardzo wdzięczny za wysłany we wtorek telegram“ – powiedział ks. Federico Lombardi w rozmowie z włoską rozgłośnią Radio 1.
Zdaniem byłego dyrektora watykańskiego Biura Prasowego, choć list został napisany prosto i krótko, to wskazuje na duchową obecność Benedykta XVI, która jest cały czas odczuwalna w Kościele. „Zwłaszcza kardynałowie, którzy zebrali się w tym czasie w Rzymie, aby przygotować konklawe, zachowali go w miłującej pamięci” – zapewnił ks. Lombardii.
Ks. Lombardi przypomniał przy tym, że wśród uprawnionych do wyboru papieża purpuratów większość z nich mianował sam Benedykt XVI. „Teraz wraz z konklawe stoi przed nimi najważniejsze zadanie“ – powiedział. W podpisanym przez kardynała dziekana Angelo Sodano telegramie kardynałowie dziękują papieżowi za „niestrudzoną pracę w Winnicy Pańskiej” oraz przesyłają „pełne szacunku pozdrowienia oraz wyrazy ponownej wdzięczności za całą wyrazistą posługę Piotrową oraz dany im przykład wielkodusznej troski duszpasterskiej dla dobra Kościoła i świata”.
Benedykt XVI po swoim ustąpieniu przebywa w letniej rezydencji papieży w Castel Gandolfo. Najnowsze wydanie włoskiego magazynu "CHI" zamieszcza fotografię, na której Benedykt XVI wraz ze swoim osobistym sekretarzem abp Georgiem Gänsweinem, przechadza się po ogrodach rezydencji. Emerytowany papież jest w białej sutannie, z nałożoną na nią kurtką i białą czapką na głowie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.