Z małym opóźnieniem rozpoczęło się pierwsze spotkanie w ramach tzw. Kongregacji przed konklawe.
Przyjechali na nie zwołani poprzez tzw. konwokacje, czyli listy, zwołujące na konklawe kardynałowie z całego świata. Rozesłał je 28 lutego w chwili ogłoszenia sede vacante kard. Angelo Sodano, dziekan kolegium kardynalskiego. Od godz. 8.30 pod boczne wejście do zamkniętej części Watykanu podjeżdżały czarne limuzyny. Niektórzy kardynałowie wysiadali z powagą, inni niekoniecznie - jak metropolita Nowego Jorku kard. Timothy Dolan, który pomachał do dziennikarzy, śmiejąc się od ucha do ucha. Gestem pokazał z daleka: 'Będzie ok!"
Na chwilę obecną nie wiadomo dokładnie, ilu spośród kardynałów uprawnionych do głosowania w czasie konklawe jest już w Rzymie. W sobotę agencja Ansa podała, że w Wiecznym Mieście jest 66 purpuratów, dzień wcześniej, że 77.
Kongregacje, jak dowiedziałam się nieoficjalnie, potrwają maksymalnie 5 dni. To czas na poznanie się kardynałów, rozmowy o Kościele (wg wytycznych pozostawionych przez Jana Pawła takie sesje powinny trwać ok. 10 dni przed konklawe; motu proprio podpisane przez Benedykta XVI umożliwiło jednak ich skrócenie).
Wiadomo, że trwają przygotowania w Kaplicy Sykstyńskiej. Jest już zamknięta dla zwiedzających.
Tymczasem wiadomo, o czym rozmawiają kardynałowie zamknięci na sali synodalnej Watykanu. Kard. Angelo Sodano podał tematy: to sekularyzacja społeczeństwa, odejście wiernych od Kościoła, drastyczny spadek powołań w Kościele na Zachodzie, duszpasterstwo, relacje z innymi wyznaniami, które obecne są szczególnie w Ameryce Łacińskiej i w Afryce. W rozmowie z dziennikiem „Il Messagero” amerykański purpurat kard. Tobin podkreślił, że Kongregacje muszą podjąć też temat przyszłości Kurii rzymskiej. „Trzeba wreszcie zakończyć tę walkę o odbiurokratyzowanie kurii” – mówi. Jest – jak zdradza dziennik – pomysł, by watykańskie dykasterie miały bezpośredni kontakt z papieżem, bez „filtra Sekretariatu Stanu”, gdzie - jak twierdzi dalej gazeta - blokowanych jest sporo spraw i problemów”.
Jak mnie poinformowano w centrum prasowym Stolicy Apostolskiej, po godz. 13 rzecznik Watykanu o. Lombardi poda szczegóły.
Niestety, prawdopodobnie nie poznamy dziś daty konklawe. Może ją wyznaczyć tylko pełny skład Kolegium Kardynalskiego.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.