Bp. Guzdek zaprasza skautów i harcerzy

Z okazji 100. rocznicy urodzin patrona tych ruchów biskup zaprasza poprzez Youtube na...

Setną rocznicę urodzin swego patrona bł. ks. Wincentego Frelichowskiego uczczą Mszą św. w katedrze polowej druhny i druhowie Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej oraz Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego. Na wspólną modlitwę zaprosił za pośrednictwem portalu YouTube biskup polowy Józef Guzdek, delegat KEP ds. duszpasterstwa harcerzy.

Biskup będzie przewodniczył Mszy św. sprawowanej 23 lutego o godz. 11.00. - Lubimy spotkania z ludźmi niezwykłymi, których życie niezwykłe. Dokładnie 100 lat temu urodził się bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, niezwykły za życia i niezwykły po śmierci – mówi na YouTube bp Guzdek.

Ordynariat Polowy Zaproszenie na harcerskie świętowanie w 100-lecie urodzin bł. Stefana W. Frelichowskiego


Przypomniał też, że ks. Stefan Frelichowski „dużo czasu poświęcał na duszpasterstwo, na wychowanie i na formację harcerek i harcerzy, a kiedy został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau, niósł pomoc chorym na tyfus”.

Film prezentuje również zdjęcia z Chełmży, rodzinnego miasta patrona harcerzy: dom, w którym urodził się bł. Stefan Frelichowski, parafialny kościół Świętej Trójcy, a w nim chrzcielnica oraz księgi parafialne z wpisanymi imionami, nazwiskiem oraz datą chrztu błogosławionego.

Film kończy się zaproszeniem biskupa Guzdka na uroczystości. – Bł. Ks. Stefan Wincenty Frelichowski jest niezwykły dla nas harcerek i harcerzy, to nasz patron wzór i przykład do naśladowania. Zapraszam więc na 23 lutego do katedry polowej zuchów, harcerki i harcerzy, wszystkich, abyśmy jeszcze raz przeżyli spotkanie z tym niezwykłym kapłanem, człowiekiem i harcerzem –mówi.

23 lutego przypada liturgiczne wspomnienie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, który tego właśnie dnia w 1945 roku zmarł w wyniku zarażenia się tyfusem w obozie koncentracyjnym w Dachau. 22 stycznia 2013 roku minęła setna rocznica jego urodzin. Druh Wicek, jak nazywany jest w środowiskach harcerskich, został beatyfikowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II 7 czerwca 1999 r. podczas VII pielgrzymki do Polski.

Po beatyfikacji podjęto starania o nadanie patronatu bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego dla harcerstwa polskiego. Cztery lata później, 22 lutego 2003 r., w Dniu Myśli Braterskiej harcerstwa kard. Józef Glemp Prymas Polski ogłosił decyzję Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 20 września 2002 r. uznającej bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego za patrona polskich harcerzy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama