Europejski dialog katolicko-protestancki

Dwudniowym spotkaniem w stolicy Austrii zainicjowano formalny dialog między Papieską Radą ds. Popierania Jedności a Wspólnotą Kościołów Ewangelickich w Europie.

Organizacja ta, działająca pod obecną nazwą od 10 lat (wcześniej Leuenberska Wspólnota Kościołów, powstała w oparciu o Konkordię Leuenberską z 1973 r.) i mająca siedzibę w Wiedniu, zrzesza ponad sto europejskich Kościołów protestanckich.

Podstawą rozmów toczonych 8 i 9 lutego, jak czytamy w wydanym 12 lutego, już po ich zakończeniu, wspólnym komunikacie, były dwa teksty: wydane w 1994 r. przez wspomnianą Wspólnotę europejskich protestantów studium „Kościół Jezusa Chrystusa” i podsumowująca 40 lat dialogu ekumenicznego książka kard. Waltera Kaspera „Zbieranie owoców” z 2009 r.

W spotkaniu uczestniczyło czternastu teologów, po siedmiu z każdej strony. Przewodniczyli dwaj niemieccy biskupi: ewangelicki Friedrich Weber z Brunszwiku i katolicki Karl-Heinz Wiesemann ze Spiry. Ustalono szereg tematów, co do których można osiągnąć zgodność czy zbliżenie stanowisk. Miejscem następnej konsultacji będzie w dniach 16 i 17 grudnia 2013 r. Spira.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama