Socjolog religii prof. Wojciech Świątkiewicz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach stwierdził, że decyzja Benedykta XVI o ustąpieniu to ogromne zaskoczenie, swoista rewolucja we wzorach kulturowych w Kościele.
- To był pontyfikat kontynuacji tego sposobu obecności Kościoła, który został skonstruowany i wykrystalizowany przez poprzedni, długi pontyfikat Jana Pawła II, może z większym położeniu nacisku na sferę intelektualną. Kontynuacja w takiej instytucji jak Kościół katolicki jest zawsze konieczna - ocenił socjolog.
Dodał, że wyobraża sobie, że przyszły papież powinien być młodszy. - Współczesny świat przeżywa rewolucję w sferze kultury, zmieniają się reguły, zasady postępowania, to jest związane z formą szybkiej komunikacji międzyludzkiej, posługujemy się kategorią globalizacji kultury. Nie chcę powiedzieć, że Benedykt XVI tego nie rozumiał, ale dla niego to jest pokoleniowo odległy obszar. Lepiej chyba, gdyby następca był młodszy, żeby pokoleniowo, z natury rzeczy miał lepszy kontakt z teraźniejszością - zauważył naukowiec.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.