W domu macierzystym sióstr michalitek w Miejscu Piastowym odbyły się wczoraj uroczystości wieńczące Rok Jubileuszowy, obchodzony z racji stulecia śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza, założyciela zgromadzeń św. Michała Archanioła (gałęzi męskiej i żeńskiej) oraz niestrudzonego wychowawcy dzieci i młodzieży.
W homilii ks. Ryszard Andrzejewski, radny generalny michalitów, nawiązywał do ewangelicznego polecenia Jezusa, który mówił, że tylko jako dzieci możemy wejść do Królestwa Bożego. Kaznodzieja przytoczył receptę, jaką daje ks. Markiewicz na wypełnienie tych słów. „Pierwszą rzeczą, której domaga się dziś od nas ojciec założyciel, jest sprawa absolutnego ubóstwa. Dlatego powiedział, że do świętości prowadzi naprzód umartwienie, powściągliwość w naszym rozumieniu, ale powściągliwość w poprzestawaniu na małym i oszczędność posunięta do ostatecznych granic. Tym, co nam wykoślawiło przez lata, nam ludziom dorosłym, to pragnienie założyciela, jest to, czego się nauczyliśmy. A nauczyliśmy się, że w wygodzie, w dobrobycie, w pieniądzu jest nasza nadzieja. I to jest coś, co jest obce dziecku; dziecko pokłada ufność tylko w rodzicu, tylko w jego miłości” – mówił ks. Andrzejewski.
Rok Jubileuszowy rozpoczął się 30 stycznia ub. r. w liturgiczne wspomnienie bł. Bronisława Markiewicza. Na jego obchody złożyły się nie tylko wydarzenia liturgiczne, ale również konkursy, rajdy i pielgrzymki.
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.