Nowy biskup w Siedlcach

Ks. Piotra Sawczuka mianował papież Benedykt XVI biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej.

Biskup nominat ma 51 lat. Dotychczas był kanclerzem kurii oraz wikariuszem generalnym diecezji siedleckiej.

Pochodzi z Kornicy w województwie mazowieckim. Po ukończeniu wyższego seminarium duchownego w Siedlcach otrzymał w 1987 r. święcenia kapłańskie. Pracował potem jako wikariusz w parafii Wisznice, by następnie podjąć studia z prawa kanonicznego na warszawskiej ATK. Ukończył je doktoratem w 1996 r. Jednocześnie pełnił w diecezji urząd notariusza i sędziego. W 2003 r. został kanclerzem kurii, a w sześć lat później – wikariuszem generalnym diecezji. Ks. Sawczuk wykłada ponadto prawo kanoniczne w siedleckim seminarium duchownym. Był zaangażowany w prace synodu diecezjalnego, pisuje także do prasy katolickiej.

A oto, co biskup nominat powiedział po ogłoszeniu papieskiej decyzji: „Akurat na dzisiaj w liturgii jest przewidziany ten fragment Ewangelii, który mówi o powołaniu celnika Mateusza. Rano będąc na Mszy Świętej, a wiedząc już o tym, że dzisiaj ta nominacja będzie ogłoszona, tak jakoś trochę to odniosłem do siebie. Nie w tym sensie, żebym się jakoś czuł podobny do celnika Mateusza z powodu związków z pieniędzmi, czy w jakikolwiek inny sposób, ale w tym sensie, że pełne miłości spojrzenie Chrystusa, jakie na mnie spoczęło, jest zupełnie z mojej strony niezasłużone. No i cóż, w tym momencie, w jakim obecnie jestem, wydaje mi się, że tylko wypada się zwrócić z prośbą o gorącą modlitwę w mojej intencji”.

Diecezja siedlecka należy do metropolii lubelskiej. Liczy ponad 750 tys. mieszkańców i podzielona jest na 246 parafii. Jej terytorium obejmuje ponad 11 tys. km². W diecezji posługuje 634 księży. Diecezja nie miała biskupa pomocniczego od 2009 r., kiedy to pełniący przez 17 lat tę funkcję bp Henryk Tomasik został biskupem radomskim.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama