Ks. Piotra Sawczuka mianował papież Benedykt XVI biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej.
Biskup nominat ma 51 lat. Dotychczas był kanclerzem kurii oraz wikariuszem generalnym diecezji siedleckiej.
Pochodzi z Kornicy w województwie mazowieckim. Po ukończeniu wyższego seminarium duchownego w Siedlcach otrzymał w 1987 r. święcenia kapłańskie. Pracował potem jako wikariusz w parafii Wisznice, by następnie podjąć studia z prawa kanonicznego na warszawskiej ATK. Ukończył je doktoratem w 1996 r. Jednocześnie pełnił w diecezji urząd notariusza i sędziego. W 2003 r. został kanclerzem kurii, a w sześć lat później – wikariuszem generalnym diecezji. Ks. Sawczuk wykłada ponadto prawo kanoniczne w siedleckim seminarium duchownym. Był zaangażowany w prace synodu diecezjalnego, pisuje także do prasy katolickiej.
A oto, co biskup nominat powiedział po ogłoszeniu papieskiej decyzji: „Akurat na dzisiaj w liturgii jest przewidziany ten fragment Ewangelii, który mówi o powołaniu celnika Mateusza. Rano będąc na Mszy Świętej, a wiedząc już o tym, że dzisiaj ta nominacja będzie ogłoszona, tak jakoś trochę to odniosłem do siebie. Nie w tym sensie, żebym się jakoś czuł podobny do celnika Mateusza z powodu związków z pieniędzmi, czy w jakikolwiek inny sposób, ale w tym sensie, że pełne miłości spojrzenie Chrystusa, jakie na mnie spoczęło, jest zupełnie z mojej strony niezasłużone. No i cóż, w tym momencie, w jakim obecnie jestem, wydaje mi się, że tylko wypada się zwrócić z prośbą o gorącą modlitwę w mojej intencji”.
Diecezja siedlecka należy do metropolii lubelskiej. Liczy ponad 750 tys. mieszkańców i podzielona jest na 246 parafii. Jej terytorium obejmuje ponad 11 tys. km². W diecezji posługuje 634 księży. Diecezja nie miała biskupa pomocniczego od 2009 r., kiedy to pełniący przez 17 lat tę funkcję bp Henryk Tomasik został biskupem radomskim.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.