To pierwsza taka publikacja od powstania Państwa Watykańskiego w 1929 roku.
"Każdy z 44 tysięcy metrów kwadratowych, składających się na państwo papieża, został wzięty pod lupę przez ponad 30 specjalistów, którzy opracowywali tę książkę" - napisał dyrektor Muzeów Watykańskich w "L'Osservatore Romano". Jego zdaniem jest to ważne wydarzenie edytorskie.
W pracach nad tomem uczestniczyły najważniejsze instytucje zza Spiżowej Bramy: Muzea, Fabryka świętego Piotra, czyli watykańskie warsztaty i zaplecze gospodarcze, Biblioteka Apostolska, tajne archiwum.
"Jest to jedna z tych książek, które powinny znaleźć się w najbliższym i najdogodniejszym miejscu w prywatnej bibliotece każdego uczonego bądź wykształconego podróżnika" - dodał szef Muzeów Watykańskich.
Podkreślił, że w tomie, liczącym 482 strony, można znaleźć wszystko: informacje o skarbach sztuki i usługach, urzędach i godzinach otwarcia, najdawniejszą historię i najbardziej praktyczne aktualne wiadomości, wskazówki dotyczące sposobu zwiedzania Watykanu.
"Kto mógł do tej pory przeczytać w jakimkolwiek ogólnym opracowaniu o charakterze monograficznym na temat Watykanu istotne wiadomości i zobaczyć zdjęcie kaplicy świętego Kolumbana narodu irlandzkiego w Grotach Watykańskich? Albo poznać twórców i freski zachowane w Terza Loggia Pałacu Apostolskiego?" - zauważył włoski historyk sztuki.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.