Nowi nuncjusze w Egipcie i Gwatemali

Na jutrzejszej Mszy pocałunek pokoju z nowo konsekrowanymi wymienią biskupi z nimi związani, przybyli z różnych stron świata.

Papież mianował nuncjuszem apostolskim w Egipcie i zarazem delegatem przy mającej siedzibę w Kairze Lidze Państw Arabskich 69-letniego abp. Jean-Paula Gobela. Francuski duchowny jest doświadczonym watykańskim dyplomatą, znającym też świat islamu. 19 lat temu został pierwszym nuncjuszem w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie. Następnie taką samą funkcję pełnił równocześnie w Senegalu, Gwinei Bissau, Mali i Republice Zielonego Przylądka, potem w Nikaragui, a przez ostatnich pięć lat w Iranie.

Ponadto Benedykt XVI mianował nowego nuncjusza apostolskiego w Gwatemali. Został nim 54-letni Francuz, arcybiskup nominat Nicolas Henry Marie Denis Thevenin. Jest on jednym z czterech duchownych, którym Papież w jutrzejszą uroczystość Objawienia Pańskiego udzieli w bazylice watykańskiej sakry biskupiej. Prócz niego otrzymają ją księża Georg Gänswein, Niemiec, prefekt Domu Papieskiego, Angelo Vincenzo Zani, Włoch, sekretarz Kongregacji Edukacji Katolickiej i Fortunatus Nwachukwu, Nigeryjczyk, nuncjusz w Nikaragui.

Jak informuje Papieski Urząd ds. Celebracji Liturgicznych, na jutrzejszej Mszy pocałunek pokoju z nowo konsekrowanymi wymienią biskupi z nimi związani, przybyli z różnych stron świata. Wśród nich jest łaciński metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki, który przez kilka lat wspólnie z arcybiskupem nominatem Gänsweinem był sekretarzem osobistym Benedykta XVI, po tym jak pełnił tę samą funkcję przy Janie Pawle II.

Na jutrzejszej Mszy papieskiej będą goście z wielu krajów. W związku z konsekracją nowego nuncjusza w Nikaragui udział zapowiedział jej minister spraw zagranicznych Samuel Santos. Natomiast tamtejszy episkopat reprezentować będzie sekretarz generalny, biskup pomocniczy Managui Silvio Báez OCD. Znany jest on z krytycznych wypowiedzi o manipulacjach sandinistycznych władz Nikaragui względem Kościoła.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama