Na jutrzejszej Mszy pocałunek pokoju z nowo konsekrowanymi wymienią biskupi z nimi związani, przybyli z różnych stron świata.
Papież mianował nuncjuszem apostolskim w Egipcie i zarazem delegatem przy mającej siedzibę w Kairze Lidze Państw Arabskich 69-letniego abp. Jean-Paula Gobela. Francuski duchowny jest doświadczonym watykańskim dyplomatą, znającym też świat islamu. 19 lat temu został pierwszym nuncjuszem w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie. Następnie taką samą funkcję pełnił równocześnie w Senegalu, Gwinei Bissau, Mali i Republice Zielonego Przylądka, potem w Nikaragui, a przez ostatnich pięć lat w Iranie.
Ponadto Benedykt XVI mianował nowego nuncjusza apostolskiego w Gwatemali. Został nim 54-letni Francuz, arcybiskup nominat Nicolas Henry Marie Denis Thevenin. Jest on jednym z czterech duchownych, którym Papież w jutrzejszą uroczystość Objawienia Pańskiego udzieli w bazylice watykańskiej sakry biskupiej. Prócz niego otrzymają ją księża Georg Gänswein, Niemiec, prefekt Domu Papieskiego, Angelo Vincenzo Zani, Włoch, sekretarz Kongregacji Edukacji Katolickiej i Fortunatus Nwachukwu, Nigeryjczyk, nuncjusz w Nikaragui.
Jak informuje Papieski Urząd ds. Celebracji Liturgicznych, na jutrzejszej Mszy pocałunek pokoju z nowo konsekrowanymi wymienią biskupi z nimi związani, przybyli z różnych stron świata. Wśród nich jest łaciński metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki, który przez kilka lat wspólnie z arcybiskupem nominatem Gänsweinem był sekretarzem osobistym Benedykta XVI, po tym jak pełnił tę samą funkcję przy Janie Pawle II.
Na jutrzejszej Mszy papieskiej będą goście z wielu krajów. W związku z konsekracją nowego nuncjusza w Nikaragui udział zapowiedział jej minister spraw zagranicznych Samuel Santos. Natomiast tamtejszy episkopat reprezentować będzie sekretarz generalny, biskup pomocniczy Managui Silvio Báez OCD. Znany jest on z krytycznych wypowiedzi o manipulacjach sandinistycznych władz Nikaragui względem Kościoła.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.