Pasterka z Kazimierza w telewizji

TVP Info będzie transmitować tegoroczną pasterkę z kościoła farnego w Kazimierzu Dolnym

Msza pasterska o północy, 24 grudnia, transmitowana będzie na antenie ogólnopolskiej z zabytkowego, pięknie odrestaurowanego kościoła farnego w Kazimierzu Dolnym n. Wisłą. Bożonarodzeniowej Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Kościół farny stanowi dominantę plastyczną w panoramie miasta położonego nad Wisłą. Smukła gotycka bryła z renesansową nadbudową i dekoracją stała się architektonicznym wzorem dla obiektów sakralnych powstających w regionie lubelskim.

Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła, którego początki sięgają XIV w., przez następne stulecia przebudowywany, w ostatnich latach został poddany gruntowej renowacji.

Świątynia należy do najciekawszych zabytków sakralnych w Polsce. Obok przepięknych malowideł i rzeźb zdobiących wnętrze kościoła, na uwagę zasługują zabytkowe organy, będące prawdopodobnie dziełem kazimierskiego organmistrza Szymona Liliusza. Rozbudowane w XIX w. posiadają obecnie ponad 1400 piszczałek. Są też najstarszym zachowanym w całości tego typu instrumentem w Polsce.

Kazimierz Dolny, jego niepowtarzalne piękno zamknięte w dziełach renesansowej architektury i malownicza okolica sprawiają, że m.in. w okresie Świąt Bożego Narodzenia do miasta przyjeżdżają liczni turyści z Polski i zagranicy.

Transmisję realizuje TVP Lublin, pod redakcją ks. Leszka Surmy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg