W godzinach wieczornych 8 grudnia 2012 r. zginął w wypadku samochodowym abp Ambroise Madtha, nuncjusz apostolski w Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Tragiczny wypadek wydarzył się na trasie pomiędzy miejscowościami Biankouma i Man, w zachodniej części kraju, oddalonej o ponad 600 km od Abidżanu, ekonomicznej stolicy kraju, gdzie znajduje się siedziba nuncjatury apostolskiej. Abp Madtha przebywał z wizytą duszpasterską w Odienné, stolicy regionu i diecezji najbardziej wysuniętej na północno-zachodni region kraju. W drodze powrotnej, na kilka kilometrów od Man, stolicy zachodniej i górzystej części WKS, samochód terenowy nuncjatury zderzył się z autem jadącym z naprzeciwka. Ciała arcybiskupa i kierowcy przewieziono do szpitala w Man, skąd zostaną przetransportowane do Abidżanu.
Drogi w tej górzystej części kraju są bardzo niebezpieczne. W większości brak jest nawierzchni asfaltowych, a nie brakuje na nich również głębokich dziur i niebezpiecznych zakrętów.
Abp Ambroise Madtha, urodził się 8 marca 1955 r. w Belthangady, w Indiach. Święcenia prezbiteratu przyjął 28 marca 1982 r. W służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej pozostawał od 1990 r., sprawując powierzone mu funkcje m.in. w Ghanie, Salwadorze, Gruzji, Albanii i na Tajwanie. Nuncjuszem w WybrzeżuKości Słoniowej został mianowany 8 marca 2008 r.
Jako dziekan korpusu dyplomatycznego, zaangażowany był mocno w przebieg procesu pokojowego i stabilizacji politycznej w okresie kryzysu i wojny domowej, do jakiej doszło po wyborach prezydenckich w listopadzie 2010 r.
W styczniu 2012 roku, z okazji życzeń noworocznych, jakie składał prezydentowi Alassanowi Ouattarze w imieniu korpusu dyplomatycznego, abp Madtha powiedział m.in.:"Nadeszła godzina odrodzenia Wybrzeża Kości Słoniowej na wszystkich możliwych polach. Jako dyplomaci, zobowiązani jesteśmy wspomagać proces rekonstrukcji kraju, który życzliwie nas przyjmuje. Korzystając z okazji, pragnę więc pogratulować wszystkich starań, jakie zostały podjęte, aby umożliwić Wybrzeżu zajęcie należnego mu miejsca na arenie międzynarodowej. Jednak, koniec wojny oznacza także dla każdego obywatela i mieszkańca, zgodnie z jego stanem i pozycją społeczną, wysiłek prowadzenia życia w spokoju i stabilizacji, aby móc przyczynić się do rozwoju swojego kraju. To jednak będzie możliwe tylko wtedy, jeśli synowie i córki Wybrzeża Kości Słoniowej pojednają się ze sobą i zjednoczą; jeśli prawa, jakie posiada każdy indywidualnie z racji swego człowieczeństwa będą respektowane; i wreszcie jeśli społeczeństwo zdoła podnieść się z ubóstwa, które przybiera niepokojące rozmiary w kraju o tak wielkim potencjale ekonomicznym. W związku z tym, pragniemy życzyć pełnego sukcesu pracom Komisji ds. Dialogu, Prawdy i Pojednania i jej wysiłkom na rzecz zjednoczenia wszystkich mieszkańców tego kraju."
Innym rodzajem działalności, której tragicznie Zmarły się poświęcał, była troska o bazylikę Notre-Dame de la Paix (Matki Bożej Pokoju) oraz budowa szpitala św. Józefa Moscati w Yamoussoukro, które od 1983 r. jest stolicą WKS. Szpital, który powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki, ma być pierwszym dziełem charytatywnym powierzonym - obok świątyni - pieczy Fundacji Notre-Dame de la Paix, założonej przez prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej, zmarłego w 1993 r. Félixa Houphouëta Boigny. Posługę duszpasterską w bazylice sprawują pallotyni z polskiej prowincji Chrystusa Króla. Natomiast szpital ma być prowadzony przez misjonarzy ze zgromadzenie kamilianów.
W sposób szczególny wspomniał o udręczonej Ukrainie, Gazie, Izraelu, Birmie oraz Kiwu.
Papież podczas Eucharystii w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.