10-lecie sakry abpa A. Dzięgi

Tłumy wiernych, przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych uczestniczyli w sobotę w jubileuszu 10-lecia sakry biskupiej metropolity szczecińsko-kamieńskiego arcybiskupa Andrzeja Dzięgi.

Mszę świętą w szczecińskiej katedrze koncelebrował nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore.

Wysłannik papieża życzył, by metropolita zachował "młodość ducha, aby wiedział jak prowadzić wspólnotę szczecińsko-kamieńską". W homilii podkreślił, że "dziś bardziej niż kiedy indziej potrzeba światu chrześcijan, którzy wierzą w Chrystusa".

"Serce się raduje z każdych słów, które tu dzisiaj padły" - dziękował zgromadzonym abp Dzięga, w tym szczególnie nuncjuszowi za jego obecność w Szczecinie na początku Roku Wiary w Kościele.

Benedykt XVI zainaugurował Rok Wiary w Kościele w październiku br., w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II.

W czasie uroczystości w katedrze członkowie Akcji Katolickiej odnowili swoje ślubowania. Uroczyste wyznanie wiary złożyli także kandydaci do bierzmowania.

Arcybiskup Celestino Migliore spotka się w sobotę także z klerykami i wykładowcami Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. Będzie tam przewodniczyć liturgii nieszporów Uroczystości Chrystusa Króla.

Wizyta nuncjusza w seminarium związana jest z upamiętnieniem wmurowania kamienia węgielnego pod budynek seminaryjny przez Jana Pawła II, podczas wizyty w Szczecinie 25 lat temu.

Arcybiskup Dzięga ma 60 lat. Urodził się w Radzyniu Podlaskim. Ukończył studia w Wyższym Seminarium Duchowym w Siedlcach, gdzie w 1977 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po święceniach pracował w Diecezji Siedleckiej jako wikariusz parafialny w Malowej Górze i Radoryżu. Studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL, gdzie w 1988 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych zakresie prawa kanonicznego, a następnie się habilitował. Od 1998 r. jest profesorem KUL. Prowadzi zajęcia z zakresu kościelnego prawa procesowego oraz polskiego prawa rodzinnego. Pełnił funkcje dziekana Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji.

W 2002 r. papież Jan Paweł II mianował go Biskupem Sandomierskim. Jako dewizę swojej posługi biskupiej przyjął słowa: "Dominus Iesus" (Panem jest Jezus). W 2009 r. został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama