Kilka miesięcy trwał spór o to, czy na grobie 9-latka na katolickim cmentarzu obok loga Borussii Dortmund ma znaleźć się także symbol chrześcijański.
Jens Pascal miał 9 lat, gdy w maju 2012 roku zmarł na raka. Jego „ostatnim życzeniem” wyrażonym przed śmiercią było umieszczenie na jego grobie loga Borussii Dortmund i hasła kibiców zespołu, „Echte Liebe” („Prawdziwa miłość”). Chłopiec był oddanym kibicem drużyny. Podczas leczenia w szpitalu odwiedził go trener żółto-czarnych, Jürgen Klopp, wraz z kilkoma zawodnikami.
Pogrzeb odbył się na cmentarzu zarządzanym przez katolicką parafię pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Ta nie chciała zgodzić się na realizację pomysłu, gdyż narusza on regulamin nekropolii. – Rozumiemy ból rodziców zmarłego chłopca i żałujemy, że do tej pory nie doszło do zgody co do wystroju pomnika. Naszym celem w żadnym wypadku nie było stawanie na drodze do spełnienia „ostatniej woli” młodego kibica. Cmentarz służy w pierwszej kolejności pochówkowi rzymsko-katolickich członków wspólnoty parafialnej. Dlatego parafia musi dbać o zachowanie chrześcijańskiego charakteru cmentarza – napisał w oświadczeniu zarząd nekropolii.
O sprawie pisały niemieckie media, a ponad 8 tys. osób polubiło na Facebooku profil „Spełnijcie ostatnie życzenie Jensa Pascala”. We wtorek 13 listopada doszło do ugody między parafią a rodzicami: logo drużyny nie znajdzie się na górze pomnika, jak planowano pierwotnie, a na dole. Ponadto na pomniku będzie można zobaczyć także symbol chrześcijański, prawdopodobnie gołębice, „jako że hasło >Prawdziwa Miłość< nie tyczy się tylko piłki nożnej”.
Borussia Dortmund to aktualny mistrz Niemiec w piłce nożnej, gra w niej m.in. trzech Polaków – Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek. Dortmund to liczące ponad 580 tys. mieszkańców miasto w zachodnich Niemczech. Poza licznymi cmentarzami wyznaniowymi funkcjonują tam 32 cmentarze komunalne, na których nie ma obowiązku umieszczania symboli religijnych na grobach.
Habba1023
Jens-Pascal muß auf seinen letzten Wunsch warten!
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.