Pokój dla Egiptu

Egipt jest jednym z 14 krajów, w których najczęściej łamane są prawa człowieka i wolność religijna. Przypomni o tym IV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Będziemy go obchodzić 11 listopada pod hasłem „Pokój dla Egiptu”.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie chce w tym roku uświadamiać Polakom, że w Egipcie, który kojarzy się najczęściej z wakacjami nad ciepłym morzem, nadal prześladowani są chrześcijanie. Jak podaje Stowarzyszenie, sytuacja po Arabskiej Wiośnie jest wciąż dramatyczna. Okazją do mówienia o tym jest IV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym i wizyta bp. Kyrillosa Kamala Williama Samaana z Egiptu w Polsce (więcej tutaj).

Wyraź solidarność w modlitwie.

Ataki i zamachy na świątynie chrześcijańskie oraz osiedla i wsie zamieszkiwane przez chrześcijan, dyskryminacja w dostępie do kluczowych stanowisk w administracji państwowej czy katedr na uniwersytecie, praca na wysypiskach śmieci – to tylko niektóre cierpienia, które dotykają chrześcijan w Egipcie. Ich świadkiem jest metropolita Asjutu bp Kyrillos Kamal William Samaan. Przybył on na zaproszenie sekcji polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie, by zaapelować o pomoc dla Egiptu. W programie wizyty zaplanowano m.in. Msze św. oraz spotkania z wiernymi i mediami.

Modlitwa oraz mówienie o dramatycznej sytuacji chrześcijan w Egipcie to nie jedyna forma pomocy potrzebującym. Stowarzyszenie Papieskie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w latach 2006-2011 przekazało na rzecz Egiptu ponad 10 mln zł. W tym roku pomaga poprzez akcję POKÓJ DLA EGIPTU (www.pokojdlaegiptu.pl). W jej ramach można wysłać SMS o treści RATUJE pod numer 72 405 – koszt to 2 zł (2,46 zł z VAT). Akcja trwa od 1 listopada do 31 grudnia. Dochód zostanie przeznaczony dla cierpiącego Kościoła w Egipcie.

Z opracowanego przez Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie raportu „Wolność Religijna na Świecie. Raport 2012" wynika, że chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. Dramatyczna sytuacja jest przede wszystkim w krajach, w których konstytucja określa religię państwową, nie pozostawiając miejsca dla innych religii. Dotyczy to m.in. Egiptu, gdzie w dowodzie osobistym umieszczana jest informacja o wyznaniu. W ubiegłym roku doszło do tragedii w szkole, kiedy to nauczyciel wraz z uczniami brutalnie zamordowali 17-letniego Aymana za to, że nie chciał zasłonić wytatuowanego na nadgarstku krzyża.

Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej w 2010 r., w sprawozdaniu rocznym wskazała Egipt na drugiej pozycji w rankingu krajów, w których naruszana jest wolność religijna. Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) w raporcie z 2011 roku umieściła zaś ten kraj wśród 14 krajów, gdzie najczęściej i najbrutalniej łamane są wolność religijna i prawa człowieka.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not), która wspiera chrześcijan wszędzie tam, gdzie są uciskani lub potrzebują pomocy duszpasterskiej i materialnej, zostało założone w 1947 roku przez norbertanina o. Werenfrieda van Straatena. Pomaga chrześcijanom w około 140 krajach świata. Od 1984 r. podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. W Polsce Stowarzyszenie działa od 2006 r. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym organizuje od 2009 r., w drugą niedzielę listopada. Pierwsze obchody Dnia Solidarności były poświęcone sytuacji chrześcijan w Indiach.

Więcej informacji na stronie Pokój dla Egiptu

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama