Rok Wiary obchodzony jest również w Iraku – kraju, gdzie za wyznawanie wiary chrześcijańskiej można zapłacić życiem.
Obchody rozpoczęto 12 października Mszą w katedrze św. Józefa w stołecznym Bagdadzie. Uczestniczyli w niej biskupi wszystkich tamtejszych obrządków katolickich: chaldejskiego, syryjskiego, łacińskiego i ormiańskiego, a także zwierzchnicy innych Kościołów chrześcijańskich. Liturgię transmitował iracki kanał telewizji naziemnej Al Sumaria. Udział wziął także szef państwowego urzędu ds. chrześcijan i wyznawców innych religii niemuzułmańskich Raad Kachaci.
„Patrzę z podziwem na chrześcijan Iraku” – powiedział w homilii nuncjusz apostolski w tym kraju. Abp Giorgio Lingua przypomniał, że są oni świadkami Bożej miłości. Wiara daje im siłę, by pozostać na tych ziemiach, gdzie zaczęła się historia miłości między Bogiem a ludzkością. Papieski dyplomata podkreślił, że ceni ich za to, iż „codziennie patrzą w oblicze Jezusa ukrzyżowanego i nadal żywią nadzieję, pracując na rzecz pokoju. Wiedzą bowiem, że Chrystus zmartwychwstał”.
Iraccy chrześcijanie wciąż mogą czuć się zagrożeni. Właśnie w dniu, kiedy w Bagdadzie otwarto Rok Wiary, minęło sześć lat od pogrzebu syryjskoprawosławnego kapłana Paula Iskandera zamordowanego w Mosulu. Rocznicę jego śmierci obchodzono tam z udziałem prawosławnych i katolickich biskupów tego miasta. Był on pierwszym duchownym zabitym na fali rozpoczętej wówczas prześladowań wyznawców Chrystusa, w której poniósł później śmierć tamtejszy arcybiskup obrządku chaldejskiego Paulos Faraj Rahho. W Bagdadzie żywa jest jeszcze pamięć krwawego zamachu na katedrę syrokatolicką, którego ofiarą padły przed dwoma laty dziesiątki wiernych i dwóch księży.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych