Mieszkańcy Brazylii obchodzą 12 października Święto Matki Bożej z Aparecidy, patronki tego kraju.
Historia kultu maryjnego sięga początku XVIII w. (1717 r.), kiedy to trzej rybacy wyłowili z rzeki Karaiba figurkę Niepokalanej. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Maryi nadano przydomek Aparecida, tzn. „ukazująca się”.
Dzień Patronki i Królowej jest dniem wolnym od pracy ustanowionym przez ostatniego prezydenta wojskowego João Figueiredo, który swoim dekretem chciał upamiętnić pierwszą wizytę apostolską Jana Pawła II w 1980 r. Wówczas Papież uroczyście konsekrował będące jeszcze w budowie sanktuarium, nadając mu tytuł bazyliki mniejszej. W 1984 r. episkopat tę świątynię za brazylijskie sanktuarium narodowym.
Do dzisiejszej uroczystości wierni czciciele „Nossa Senhora Aparecida” Naszej Pani z Aparecidy – jak popularnie Brazylijczycy nazywają Maryję – przygotowywali się, odprawiając przygotowaną na tę okazję nowennę. Sprawowano ją nie tylko w sanktuarium narodowym w Aparecidzie, ale także w kościołach, kaplicach czy grupach rodzin na terenie całego kraju.
Dzisiejszej centralnej Eucharystii przewodniczył kardynał Cláudio Hummes, emerytowany arcybiskup São Paulo i były prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Podczas tej Mszy Kościół w Brazylii oficjalnie zainicjował Rok Wiary. Arcybiskup Aparecidy kard. Raymundo Damasceno Assis, pełniący zarazem funkcję przewodniczącego episkopatu, na zaproszenie Benedykta XVI uczestniczy w tych dniach w uroczystościach w Rzymie.
Brazylijski purpurat w wywiadzie dla tutejszych mediów powiedział: „Według mnie są trzy ważne cele Roku Wiary: pełne nawrócenie do Boga, wzmocnienie naszej wiary w Chrystusa Zmartwychwstałego i nasza misja bycia misjonarzami”.
Ojcowie redemptoryści, kustosze sanktuarium Patronki Brazylii szacują, że w tych dniach Aparecidę nawiedzi ponad 300 tysięcy pielgrzymów.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.
Podczas audiencji generalnej w Watykanie Franciszek przypomniał też, że "umęczona Ukraina cierpi".
Pierwsza edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 26-29 listopada 2024 r.