„Jan Paweł II – Papież Rodziny” to hasło XII Dnia Papieskiego, który obchodzony będzie 14 października w kraju i za jego granicami.
Obchody centralne zaplanowano w Warszawie, ale w wielu innych miastach trwać będą modlitwy, koncerty, promowanie nauczania papieskiego nt. rodziny oraz zbiórka na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która finansuje stypendia dla zdolnej, ubogiej młodzieży. Program obchodów zaprezentowano 11 października siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie.
Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Papież Rodziny” wybrano ze względu na to, że małżeństwo i rodzina zajmowały szczególne miejsce w nauczaniu ks. Karola Wojtyły, późniejszego arcybiskupa Krakowa, wreszcie papieża Jana Pawła II. Wśród bardzo wielu tekstów, które wygłosił lub napisał, najważniejsze z nich to cykl 127 katechez środowych „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”, adhortacja „Familiaris consortio” List do Rodzin, encyklika „Evangelium vitae” i szczególnie kazanie, wygłoszone w Kielcach podczas pielgrzymki w 1991 r. Jan Paweł II konsekwentnie bronił świętości i nierozerwalności małżeństwa, życia, praw rodziny. Sprzeciwiał się zrównaniu związków jednopłciowych z rodziną, podkreślał, że rodzina jest drogą Kościoła, drogą pierwszą i najważniejszą.
„Dzień Papieski to powracanie do nauczania Jana Pawła II, a jednocześnie – poprzez ideę stypendiów - dzielenie się z drugim człowiekiem. Obchody w całym kraju to budowanie żywego pomnika, z której Ojciec Święty najbardziej się cieszył” – przypomina ks. Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Z okazji Dnia Papieskiego biskupi polscy wystosowali list, w którym zaznaczają, że w sytuacji kryzysu kulturowego i ideowego ich niepokój budzą wszystkie ataki na rodzinę i „próby przedefiniowania pojęcia rodziny jako luźnego związku”. Przejawami tego kryzysu są: osłabienie więzi rodzinnej, patologie, plaga rozwodów, „wolne” związki praktykowane już od młodości, często za zgodą rodziców oraz brak otwarcia małżonków na dar życia. Biskupi ubolewają również z powodu coraz większego przyzwolenia społecznego na te zjawiska i często brak jakiejkolwiek reakcji ze strony bliskich osób. Zachęcają też, by 14 października modlić się o świętość polskich małżeństw i rodzin, o otwartość na dar życia, o mądrość dla ustawodawców, odwagę dla samorządów, aby wzmocnić rodzinę jako podstawową komórkę życia społecznego.
Nawiązując do hasła XII Dnia Papieskiego bp Piotr Jarecki przypomina, że skoro człowiek jest istotą z natury społeczną, to dla swojego rozwoju potrzebuje zarówno relacji z innymi ludźmi, jak i bycia w rodzinie oraz współtworzenia jej. – Bez rodziny człowiek jest ubogi w społeczeństwie, nie może był ukształtowany w podstawowych wartościach, nie może cieszyć się miłością. To rodzina jest bowiem pierwszą szkołą relacji międzyludzkich. Jan Paweł II wielokrotnie zwracał na to uwagę w swoim nauczaniu i działaniu duszpasterskim jeszcze przed pontyfikatem – zaznaczył bp Jarecki.
Główne obchody XII Dnia Papieskiego zaplanowane są w Warszawie. W dwudniowym programie jest Gala Nagród TOTUS, Msze święte oraz koncert na pl. Zamkowych i Apel miasta Warszawy. Wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zbierać będą pieniądze na stypendia dla zdolnej, ubogiej młodzieży.
Gala Nagród TOTUS zaplanowana jest na sobotę 13 października. Zostanie ona poprzedzona wręczeniem dyplomów laureatom Konkursu Akademickiego o Stypendium i Indeks im. bpa Jana Chrapka w Skarbnicy Zamku Królewskiego.
Podczas trwania gali zostaną wręczone nagrody dla zasłużonych osób, instytucji i organizacji w jednej z czterech kategorii: „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza", „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej", „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” oraz „TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach”. Transmisja Gali rozpocznie się o godz. 16.50 w TVP2. W czasie Gali wystąpią Kasia Kowalska, Ania Wyszkoni i bracia Cugowscy.
Na godz. 20 zaplanowano czuwanie w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, połączone z wystawieniem fragmentu dramatu Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”.
W niedzielę 14 października, obchody Dnia Papieskiego rozpoczną się od Mszy św. w kościele św. Krzyża celebrowanej przez abp. Tadeusza Gocłowskiego o godz. 9.00. Po południu na placu Zamkowym o godz. 16.00 rozpocznie się koncert transmitowany przez Telewizję Polską. Wystąpią zespół Bracia, Dzieci z Brodą, Maja Sikorowska i Andrzej Sikorowski, Natalia Niemen i Mate.O, bracia Steczkowscy oraz Paddy Kelly z The Kelly Family.
Po koncercie ok. godz. 16.50 zaplanowano Apel miasta Warszawy – czyli część koncertu przygotowaną przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Następnie uczestnicy obchodów przeniosą się do kościoła akademickiego św. Anny, gdzie wezmą udział w Mszy św. sprawowanej w intencji dobrego rozpoczęcia nowego roku akademickiego.
Podczas Dnia Papieskiego w niedzielę 14 października Caritas Polska przeprowadzi w Warszawie akcję zbiórki krwi dla chorych. Akcja jest częścią kampanii społecznej „Podaruj kroplę miłości”. Ambulans do poboru krwi będzie stał na warszawskiej Starówce, przy Krakowskim Przedmieściu przed kościołem św. Anny, w godz. 11.00 - 16.30. To już ósma zbiórka przeprowadzana w tym miejscu. Od lutego Caritas w Polsce zorganizowały blisko 100 takich mobilnych akcji.
Jak co roku, wolontariusze zbierać będą pieniądze na stypendia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Obecnie stypendystami Fundacji jest 2,5 tys. młodych osób, ponad 150 osób ukończyło już studia na renomowanych wyższych uczelniach w całym kraju. Dla stypendystów organizuje się obozy w dużych miastach, zwłaszcza akademickich, co ma zachęcić młodzież z małych ośrodków żeby kontynuowała w takich miejscach naukę na znanych uczelniach. W ub. roku podczas XI Dnia Papieskiego zebrano 7 mln 425 tys. zł.
Obchody Dnia Papieskiego są coraz prężniej organizowane w wielu miastach w Polsce oraz poza jej granicami, w tym we wszystkich polskich parafiach w Wielkiej Brytanii, Francji czy Stanach Zjednoczonych. – To nie tylko obchody centralne w Warszawie, ale także lokalne, organizowane w szkołach, przedszkolach, instytucje i stowarzyszenia – podkreśla ks. Jan Drob.
Na przykład w Gdańsku 13 października na ul. Długiej stypendyści w charakterystycznych żółtych koszulkach z logo Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia będą śpiewać oraz częstować przechodniów cukierkami. Dodatkowo będą wręczać zaproszenia na koncert. W niedzielę 14 października w kościołach w całym Trójmieście stypendyści będą dawać świadectwa. W Kościele Najświętszego Serca Jezusowego (przy ul. Zator-Przytockiego 3) w Gdańsku Wrzeszczu o godz. 14.00 odbędzie się koncert. Zostanie on w całości przygotowany i zrealizowany przez stypendystów Fundacji. - Przypomniane zostaną słowa Papieża Jana Pawła II, usłyszymy gospel oraz prezentację o stypendystach - informuje Magdalena Beczek, rzecznik prasowy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. I dodaje "zapraszamy wszystkich na to kulminacyjne wydarzenie obchodów Dnia Papieskiego!"
- Stypendyści Fundacji angażują się w szereg działań mających na celu przypomnieć słowa Papieża na temat rodziny i jej wartości w życiu społecznym - wyjaśnia Beczek. - Przybliżą oni również ideę Fundacji, która narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. - dodaje.
W Kielcach 13 października młodzież spotka się na Mszy św. w bazylice katedralnej, odbędzie się wtedy także happening na głównym deptaku miasta. Natomiast w niedzielę 14 października główna Msza św. przewidziana jest w kościele św. Maksymiliana. Przez cały dzień stypendyści będą dawali świadectwa i przygotowywali liturgię wszystkich Mszy św. Zaplanowany jest także koncert muzyczny.
Bydgoskie obchody Dnia Papieskiego zdominują inicjatywy młodych. 13 października Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Bydgoskiej zaprasza na Procesję Różańcową, która przejdzie ulicami miasta. – Wyruszymy spod Zespołu Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II przy ulicy Nowodworskiej i pójdziemy w kierunku bydgoskiej katedry – tłumaczy diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Dariusz Białkowski. Modlitwa rozpocznie się o godz. 19.30. Rozważania będą dotyczyły tematyki wiary. Zostaną odczytane przez uczniów bydgoskiego „katolika” oraz przez członków ruchów i stowarzyszeń.
Modlitwę ulicami zakończy „Nabożeństwo Słowa Bożego” w katedrze, które wpisze się również w specjalne triduum inaugurujące w diecezji – ogłoszony przez Ojca Świętego – Rok Wiary.
14 października zostanie przeprowadzona „Bydgoska Karoliada” - turniej między parafiami. Obejmie on konkurencje sportowe, artystyczne i intelektualne oraz szczególną rywalizację dla „Klubów Kibica”. Wszystko rozpocznie się w Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” o godz. 15. Jak dodaje Sylwia Finc z Fundacji „Wiatrak”, która wraz z Wydziałem Duszpasterskim Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy jest odpowiedzialna za zabawę, turniej ma stać się wyjątkową okazją do integracji parafii. – Szczególnie w kończącym się roku duszpasterskim, który przeżywaliśmy pod hasłem „Kościół naszym domem” – powiedziała.
Podobnie jak w latach ubiegłych Inowrocław będzie obchodził rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża nieco dłużej niż cała Polska. W stolicy Kujaw Zachodnich organizowany jest nie dzień, a Dni Papieskie. Rozpoczną się one 13 października pielgrzymką Młodych do Markowic. Uczestnicy wyruszą rano z inowrocławskiego kościoła pw. Zwiastowania NMP, by w południe dotrzeć do sanktuarium Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw, gdzie wysłuchają konferencji, wezmą udział w Mszy św. i będą się bawić na koncercie zespołu „Nowa Pieśń”. 14 października mieszkańcy Inowrocławia będą się modlić w intencji rychłej kanonizacji bł. Jana Pawła II. Przed kościołami zorganizowana zostanie również zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji DNT. 19 października w markowickim sanktuarium odbędzie się XXXIII Festiwal Organowy, a w inowrocławskiej Hali Widowiskowo-Sportowej rozgrywki piłkarskie Liturgicznej Służby Ołtarza. Wieczór dnia następnego upłynie z kolei na modlitewnym czuwaniu rodzin w bazylice mniejszej pw. Imienia NMP. Początek o godz. 20.00.
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powstała w 2000 roku, jako organizacja, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez szerzenie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Fundacja organizuje Dzień Papieski, przyznaje nagrody TOTUS, prowadzi program stypendialny dla młodzieży w wieku szkolnym, organizuje też Konkurs Akademicki o indeks na studia dziennikarskie i polityki społecznej. Dzięki zbiórkom funduszy, już 2500 młodych osób otrzymało stypendia i może rozwijać swoje zdolności i zainteresowania.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.