Na rozpoczynającym się w środę 10 października 23. posiedzeniu Sejmu powróci dyskusja i głosowanie nad dwoma projektami ustaw dotyczącymi aborcji. Jeden proponuje usunięcie z obecnego prawa możliwości dokonywania aborcji ze względu na upośledzenie płodu, natomiast w drugim zapisano likwidację zakazu aborcji.
Planowane na 27 września głosowania w Sejmie m.in. nad projektami dotyczącymi aborcji nie odbyły się i zostały przeniesione na kolejne, 23. posiedzenie Sejmu. Posłowie mieli głosować nad projektami ws. aborcji wniesionymi przez Ruch Palikota i Solidarną Polskę. Pierwszy zakłada całkowite zniesienie zakazu przerywania ciąży, drugi jest propozycją usunięcia z obecnego prawa możliwości dokonywania aborcji ze względu na upośledzenie płodu.
Autorami pierwszego projektu są posłowie Solidarnej Polski. Projekt jest nowelizacją obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Chodzi o wykreślenie z art. 4a w punkcie 1 ustępu 2, który pozwala na dokonanie aborcji, jeśli „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.
Projekt SP wspiera Fundacja PRO – Prawo do życia, która w poprzedniej kadencji Sejmu pilotowała zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem całkowitego zakazu aborcji. Został on odrzucony kilkoma głosami.
Z kolei projekt Ruchu Palikota, nazwany "ustawą o świadomym rodzicielstwie", zakłada całkowite zniesienie zakazu przerywania ciąży. Aborcja byłaby dopuszczalna podczas pierwszych 12 tygodni trwania ciąży, a po tym okresie w przypadkach obowiązujących w obecnym kształcie ustawy, a więc gdy: ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego.
W art. 3 zaznacza się, że: "Każdy ma prawo do samostanowienia w dziedzinie rozrodczości w warunkach umożliwiających świadome decydowanie o rodzicielstwie".
W projekcie zapisano też wprowadzenie do programów nauczania przedmiotu o nazwie "wiedza o seksualności człowieka", który nauczałby m.in. na temat "praw reprodukcyjnych" oraz "metod i środków zapobiegania ciąży". Antykoncepcja byłaby refundowana ze środków państwowych.
Obydwie inicjatywy mają małe szanse na realizację. W porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu jest głosowanie nad ich odrzuceniem w pierwszym czytaniu.
Tymczasem Fundacja PRO - Prawo do życia zamierza po głosowaniu poinformować opinię publiczną, jak w sprawie projektów zachowali się poszczególni posłowie. Fundacja zachęca też, by dzwonić lub pisać do posłów w swoim okręgu i przekazywać, że "prawo pozwalające zabijać chore dzieci to hańba dla prawodawców". "Powiedz, że będziesz informował znajomych kto głosował za życiem, a kto za śmiercią" - informują twórcy akcji i zapraszają na pikietę pod Sejmem w środę o godz. 10.
Z kolei na Facebooku obrońcy życia zachęcają do modlitwy różańcowej w intencji posłów głosujących nad projektami dotyczącymi aborcji, „by mieli otwarte serca i prawe sumienia” oraz „aby kierowali się prawdziwą troską o ochronę każdego życia”.
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.
Krótkie papieskie przesłania: do misjonarzy miłosierdzia i pielgrzymów z Czech.