Replika grobu Jana Pawła II, relikwie ks. Jerzego Popiełuszki, szczątki zasłużonych patriotów oraz ludzi kultury i nauki spoczywają w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. W poniedziałek w Panteonie złożone zostaną szczątki Zofii i Stefana Korbońskich.
Panteon znajduje się w dolnej części świątyni. Można tam odnaleźć replikę grobu Jana Pawła II (symboliczny monument papieża Polaka). W nim złożona została biała chusta, którą w dniu śmierci - 2 kwietnia 2005 roku - ocierano twarz umierającego papieża.
W czerwcu 2011 roku w Panteonie został też umieszczony w sejfie za pancerną szybą relikwiarz bł. Jana Pawła II. Znajduje się w nim romb ze srebrnymi bokami, których faktura przypomina paliusz, czyli szeroką na kilka centymetrów taśmę z wyszytymi krzyżykami, jeden z insygniów papieskich. We wnętrzu rombu umieszczona jest kryształowa kropla, w której znajduje się fragment sutanny z krwią Jana Pawła II z zamachu na Placu św. Piotra. Relikwiarz wkomponowany jest w portret błogosławionego, wykonany w Weronie z drobnych granitowych kamyków i szkła.
W Panteonie Wielkich Polaków zostały złożone również relikwie błogosławionego męczennika ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana "Solidarności", który został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku.
Obecnie w Panteonie miejsce spoczynku znalazły znane i cenione osoby: poeta ks. prałat Jan Twardowski, kapelan Rodzin Katyńskich ks. prałat Zdzisław Peszkowski, pierwszy po 1989 roku minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski.
Są tam także: ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich ks. Andrzej Kwaśnik, kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej ks. Zdzisław Król i inicjator programu "Katyń... ocalić od zapomnienia" ks. Józef Joniec, którzy tragicznie zginęli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotowej w Smoleńsku.
Papież Franciszek powiedział nam, byśmy dobrze świętowali Zmartwychwstanie.
Papież Franciszek wpłynął na pogłębienie rozumienia powszechności Kościoła.
Modlitwę poprowadzi archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti.
Decyzję podjęli kardynałowie na pierwszej kongregacji generalnej po śmierci Franciszka.
O teologicznym i duchowym wymiarze śmierci, oraz symbolice odejścia papieża Franciszka.