Na papieskiej farmie w Castel Gandolfo został zebrany pierwszy ekologiczny miód.
Miód ten to owoc pracy pół miliona pszczół, które w ubiegłym roku Benedykt XVI otrzymał od włoskiej organizacji zrzeszającej rolników Coldiretti. Papieski miód jest wielokwiatowy z przewagą kasztanu, drzewa dominującego na farmie znacznie rozszerzonej w 1929 r. przez Piusa XI i przeznaczonej przez niego do produkcji rolnej. W sumie zebrano 80 kg miodu.
Nie jest to jedyny produkt papieskiej farmy. Z okazji Dnia Ochrony Stworzenia na obszarze 1000 m² posadzono winorośl. W przyszłym roku ma z niej powstać pierwsze regionalne wino „Trebbiano” (białe) i „Cesanese di Affile” (czerwone). Jak informuje w specjalnym komunikacie Coldiretti, inspiracją do ofiarowania Benedyktowi XVI winnicy były słowa wypowiedziane przez niego w dniu wyboru na Stolicę Piotrową, kiedy określił siebie mianem „prostego robotnika w winnicy Pańskiej”.
Farma w Castel Gandolfo leży na obrzeżu papieskich ogrodów. Znajduje się tam m.in. 25 krów, których mleko można kupić w sklepach watykańskich, a także 300 kur niosek. Teren porasta wiele drzew owocowych, są także grządki przeznaczone na uprawę kwiatów i krzewów wykorzystywanych następnie do przyozdobienia Pałacu Apostolskiego.
Dziś produkty z papieskiej farmy można było kupić na ekologicznym jarmarku zorganizowanym przez Coldiretti w Castel Gandolfo. Także Papież, po południowej modlitwie maryjnej otrzymał od rolników kosz z darami ziemi, wśród których był miód, winogrona, bakłażany, pomidory i ziemniaki.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.