Ekologiczny Watykan

Na papieskiej farmie w Castel Gandolfo został zebrany pierwszy ekologiczny miód.

Miód ten to owoc pracy pół miliona pszczół, które w ubiegłym roku Benedykt XVI otrzymał od włoskiej organizacji zrzeszającej rolników Coldiretti. Papieski miód jest wielokwiatowy z przewagą kasztanu, drzewa dominującego na farmie znacznie rozszerzonej w 1929 r. przez Piusa XI i przeznaczonej przez niego do produkcji rolnej. W sumie zebrano 80 kg miodu.

Nie jest to jedyny produkt papieskiej farmy. Z okazji Dnia Ochrony Stworzenia na obszarze 1000 m² posadzono winorośl. W przyszłym roku ma z niej powstać pierwsze regionalne wino „Trebbiano” (białe) i „Cesanese di Affile” (czerwone). Jak informuje w specjalnym komunikacie Coldiretti, inspiracją do ofiarowania Benedyktowi XVI winnicy były słowa wypowiedziane przez niego w dniu wyboru na Stolicę Piotrową, kiedy określił siebie mianem „prostego robotnika w winnicy Pańskiej”.

Farma w Castel Gandolfo leży na obrzeżu papieskich ogrodów. Znajduje się tam m.in. 25 krów, których mleko można kupić w sklepach watykańskich, a także 300 kur niosek. Teren porasta wiele drzew owocowych, są także grządki przeznaczone na uprawę kwiatów i krzewów wykorzystywanych następnie do przyozdobienia Pałacu Apostolskiego.

Dziś produkty z papieskiej farmy można było kupić na ekologicznym jarmarku zorganizowanym przez Coldiretti w Castel Gandolfo. Także Papież, po południowej modlitwie maryjnej otrzymał od rolników kosz z darami ziemi, wśród których był miód, winogrona, bakłażany, pomidory i ziemniaki.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKOLOGIA, WATYKAN

Reklama

Reklama