Biskup Piotr Libera powołał komisję przygotowawczą i sekretariat synodu, który zostanie otwarty 14 października.
Ks. Włodzimierz Piętka/GN
Prace komisji przygotowawczej 43. synodu płockiego
- Synod jest potrzebny naszemu Kościołowi. Proszę, wyzbądźmy się sceptycyzmu i wahań. Otwórzmy podwoje wiary – przekonywał bp Piotr Libera 19 września. Wręczył dekrety nominacyjne osobom, które będą odpowiadały za przygotowanie synodu i jego prace. Kanonista, ks. prof. Jan Krajczyński został mianowany sekretarzem 43. synodu płockiego.
- Minęło wiele czasu. Niektóre uwarunkowania zmieniły się radykalnie: wszedł w życie konkordat, katecheza została przywrócona do szkół, Polska znalazła się w Unii Europejskiej, pojawiła się nowa płaszczyzna współpracy z samorządem, okazja do korzystania z dotacji unijnych, zmieniły się przepisy o zgromadzeniach, o ochronie danych osobowych – żeby wymienić przynajmniej niektóre. Te zmiany musimy uwzględnić w życiu i prawodawstwie diecezji – wyliczał bp Piotr Libera. Odnosząc się do sytuacji w diecezji płockiej, biskup wymienił wizytę bł. Jana Pawła II w Płocku w 1991 r., kierowanie diecezją przez trzech kolejnych biskupów, beatyfikację płockich biskupów męczenników, rosnący kult Miłosierdzia Bożego, wydanie „Katechizmu Płockiego”, aktywny dialog ekumeniczny – zwłaszcza z Kościołem Starokatolickim Mariawitów, oraz zbliżający się jubileusz 950-lecia istnienia diecezji płockiej.
Jak zauważa bp Libera, tego synodu nie wolno przegadać. - Nie można mu nadać charakteru tylko jurydycznego. Powinien być krótki i prosty, aby uporządkować prawodawstwo i tradycje w diecezji – podkreślał biskup płocki. Małżeństwo i rodzina, katecheza i wychowanie, instytucje diecezjalne i kwestie ekonomiczne Kościoła, formacja kapłańska i nowa ewangelizacja, sprawowanie kultu Bożego i duszpasterstwo, dziedzictwo historii, kultura i media – to tylko niektóre z tematów, którymi szczegółowo zajmie się synod.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.