Patriarcha Cyryl o niepokojach w Rosji

Cyryl I wezwał wszystkich obywateli Rosji do zachowania pokoju między narodami i wyznawcami różnych religii, gdyż jak stwierdził „od tego zależy jego przyszłość kraju”.

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi uczestniczył w Sarańsku, stolicy federacyjnej Republiki Mordwińskiej, w obchodach tysiąclecia włączenia tego kraju w granice Rosji.

Ostatnie akty profanacji miejsc kultu religijnego, podział społeczeństwa rosyjskiego na zwolenników i przeciwników kary dla członkiń zespołu Pussy Riot, zaostrzanie kursu w polityce wewnętrznej władz wobec opozycji spowodowały atmosferę niepokoju w Rosji. Patriarcha Cyryl zaapelował do wszystkich obywateli rosyjskich o wystrzeganie się tendencji prowadzących do konfliktów etnicznych i religijnych. Zaznaczył, że w jego ocenie w Rosji, jako jedynym kraju europejskim, nie dochodziło nigdy do wojen religijnych. Fundamentem istnienia, jak się wyraził, „wielkiego państwa rosyjskiego” jest zachowanie jego wielonarodowego i wieloreligijnego charakteru. Podkreślił, że prowokowanie konfliktów etnicznych i religijnych, jak też konfliktów między wierzącymi i niewierzącymi, jest bardzo niebezpieczne i uderza w podstawy istnienia państwa rosyjskiego i jego narodów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama