W Łomnicy k. Zbąszynia (woj. Wielkopolskie) przypadkowo dokonano ważnego odkrycia. Podczas remontu kościółka okazało się, że skromny wizerunek Chrystusa, który od blisko trzech wieków znajduje się w Łomnicy, jest wierną kopią całunu z Manoppello. To jedyna taka kopia w Polsce.
Wizerunek jest namalowany na cienkim jedwabiu. Na świecie, prócz polskiego odkrycia znane są tylko dwa takie wizerunki: jeden to oryginał z Manoppello, drugi - jego wierna kopia znajdująca się w Rzymie.
O dalszym losie chusty zadecydują wspólnie ordynariusz miejsca i wojewódzki konserwator zabytków.
- Nie przypuszczaliśmy, że mamy do czynienia z takim odkryciem. Będziemy dążyli do tego, aby chusta pozostała w parafialnym kościele - powiedział serwisowi gosc.pl ks. Cezary Kuciński, proboszcz parafii p.w. św. Wawrzyńca.
Podobnego zdania jest ks. Marian Lewandowski, emerytowany dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu:
- To, co znajduje się w naszych kościołach to skarby parafian. Jeśli nie ma takiej konieczności, dzieło nie jest zniszczone i nie wymaga szczególnych warunków przechowywania, robimy wszystko, aby pozostało na swoim miejscu, w parafialnym kościele.
Chusta z Manoppello to jedna z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa. To tkanina o wymiarach 17 cm na 24 cm, która od 1638 r. roku przechowywana i wystawiana jest w kapucyńskim kościele Sanctuario di Volto Santo w obustronnie oszklonej ramie (obraz jest przezroczysty). Wizerunek znajduje się na bisiorze. To niezwykle cenna i delikatna tkanina, która charakteryzuje się tym, że nie da się na nią nałożyć pigmentu. W związku z tym nie ma naukowego wyjaśnienia powstania wizerunku. Twarz z chusty odpowiada wizerunkowi z całunu turyńskiego. Wielu chrześcijan uważa, że tkanina z Manoppello jest to materiał, którym św. Weronika otarła twarz Jezusa podczas drogi krzyżowej. Bardziej jednak prawdopodobne jest, że była to chusta okrywająca twarz Jezusa w grobie, a wizerunek przedstawia twarz Zmartwychwstałego.
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.