Na obywatelską postawę broniącego rozumu i zdrowego rozsądku arcybiskupa Edynburga, kard. Keitha O'Briena zwraca uwagę noszące jutrzejszą datę wydanie „L’Osservatore Romano”.
Watykański dziennik informuje o zawieszeniu przez przewodniczącego szkockiego episkopatu bezpośredniego dialogu z tamtejszym rządem na temat związków homoseksualnych. Informację opatrzoną tytułem „Wymowna cisza” można znaleźć na stronach internetowych: http://www.osservatoreromano.va.
Oto tekst omówienia artykułu przygotowany przez redakcję edycji polskiej „L’Osservatore Romano”:
Gest symboliczny, lecz wymowny i przekonujący. Kard. Keith O'Brien, arcybiskup Edynburga i przewodniczący szkockiej Konferencji Episkopatu zawiesił bezpośrednie kontakty z rządem szkockim na znak protestu w związku z tym, że rząd popiera wprowadzenie w kraju norm legalizujących związki między osobami tej samej płci. Kardynał odrzucił zaproszenie na spotkanie na ten temat, pozostawiając ewentualne rozmowy swoim przedstawicielom.
Rząd szkocki postanowił zmienić obowiązującą obecnie ustawę, choć wydaje się, że opinia publiczna uważa tę reformę za niekonieczną. Mimo to rząd zobowiązał się w tym roku do przedstawienia projektu ustawy na ten temat i wskazał, że pierwsze śluby osób tej samej płci mogłyby zacząć się odbywać od początku 2015 r.
W obliczu propozycji legalizacji «małżeństwa» homoseksualnego kard. O'Brien zabrał głos w obronie społeczeństwa obywatelskiego. Jego stanowisko jest nie tyle katolickie, co obywatelskie. Kardynał chce być obrońcą rozumu i zdrowego rozsądku.
W tym miesiącu rząd szkocki rozpoczął konsultacje na temat związków osób tej samej płci, pytając opinię publiczną, czy powinno być wprowadzone „małżeństwo homoseksualne”. „Mam nadzieję – powiedział kardynał – że wiele osób odpowie i zastanowi się nad możliwością podpisania petycji wyrażającej wsparcie dla małżeństwa tradycyjnego”.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.