Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi zapewnił w poniedziałek, że pomimo napiętej sytuacji w Libanie przewidziana na połowę września wizyta papieża Benedykta XVI w tym kraju będzie miała miejsce.
"W Watykanie trwają przygotowania do podróży" - powiedział rzecznik Stolicy Apostolskiej, poproszony o skomentowanie piątkowej wypowiedzi ormiańskiego patriarchy Cylicji, Nersesa Bedrosa XIX Tarmouniego, który wyraził obawy co do papieskiej wizyty w Libanie.
"Widocznym znakiem jest wyekspediowanie papamobile do Bejrutu" - oświadczył ks. Lombardi.
Ormiański patriarcha powiedział w Radiu Watykańskim, że "to, co się dzieje w Syrii, może mieć wpływ na życie polityczne w Libanie i przeszkodzić wizycie papieża".
W połowie sierpnia szyiccy bojownicy wzięli w Libanie 20 syryjskich zakładników i zapowiedzieli, że będą ich przetrzymywać, dopóki ich krewni schwytani przez rebeliantów z Wolnej Armii Syryjskiej nie zostaną uwolnieni.
Papież odwiedzi Liban w dniach 14-16 września z okazji - jak wyjaśniano wcześniej w Watykanie - podpisania i publikacji adhortacji apostolskiej, będącej podsumowaniem synodu biskupów z Bliskiego Wschodu. W trakcie wizyty Benedykt XVI odwiedzi Bejrut, gdzie w ostatnim dniu pobytu odprawi uroczystą mszę. Spotka się także z najwyższymi władzami libańskimi, wspólnotą muzułmańską i przedstawicielami tamtejszych Kościołów chrześcijańskich.
Jak pisze AFP, będzie to 24. pielgrzymka zagraniczna Benedykta XVI.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.