Krytyką „kapitalizmu bez kontroli” i rodzącej się obojętności, a także wezwaniem do pomocy tym, którzy najbardziej ucierpieli z powodu kryzysu, zakończyła się tradycyjna międzynarodowa, dwudniowa pielgrzymka do sanktuarium w Fatimie.
Zbiegła się ona z obchodzonym w Portugali 40. krajowym tygodniem migrantów. Wierni z wielu krajów uczestniczyli 13 sierpnia w uroczystej Mszy kończącej pielgrzymkę. Celebrowało ją wielu duchownych pod przewodnictwem abp. Jorge Ortigi.
Ordynariusz Bragi w homilii ostro sprzeciwił się „niekontrolowanemu kapitalizmowi, negocjowanej sprawiedliwości, zdominowanej przez ekonomię ochronie zdrowia i wybiórczej edukacji” w niektórych krajach. Mówił również o przeciwstawieniu się przemocy, ateizmowi i dominującemu wpływowi rynku na życie społeczne. Mówiąc o Europie wskazał, że nie może ona popaść w chorobę Alzheimera i odciąć się od swoich chrześcijańskich korzeni.
Kaznodzieja zwrócił się do rodaków, którzy licznie przybyli do Fatimy z całego świata. Są to w większości emigranci, którzy opuścili swój kraj w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Abp Ortiga wskazał na róże tendencje, które wkradają się do codziennego życia i ukradkiem niszczą prawdziwą tożsamość Portugalii. Dodał, że zaangażowanie katolików powinno skupić się na zdecydowanym odrzuceniu aborcji, przemocy domowej, handlu ludźmi, dzieleniu rodziny czy propagowanej kulturze śmierci. Wezwał rozrzuconych po całym świecie Portugalczyków, by odważnie nieśli swój bagaż wiary w obojętnym i agnostycznym świecie.
Pielgrzymka do tego najważniejszego w Portugalii sanktuarium co roku ściąga rzesze wiernych. W tym roku przybyło ich 60 tys.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.