Niedzielnej masakry w sikhijskiej świątyni w Oak Creek w stanie Wisconsin dokonał były żołnierz Wade Michael Page, który miał powiązania z ugrupowaniami rasistowskimi - informują w poniedziałek amerykańskie stacje telewizyjne.
Oficjalnie tożsamości sprawcy jeszcze nie ujawniono. Nieoficjalnie przedstawiciele organów ścigania przyznają, zastrzegając sobie anonimowość, że informacje mediów są poprawne.
Page zabił sześć osób, po czym sam zginął, zastrzelony przez policjanta. Jak relacjonowali świadkowie, około godz. 10 rano (czasu lokalnego) morderca strzelił najpierw do stojącego pod świątynią kapłana, a potem wszedł do środka i zaczął strzelać do zgromadzonych tam kilkuset osób.
Policję zaalarmowali przez telefony komórkowe ludzie zebrani w świątyni, którym udało się ukryć przez napastnikiem. Postrzelił on m.in. przywódcę kultu, Satwanta Kalekę.
Po przybyciu na miejsce masakry policjanci weszli do świątyni i jeden z nich zastrzelił sprawcę. W wymianie ognia sam został ciężko ranny i przebywa w szpitalu.
Informację, że 40-letni Page był kiedyś żołnierzem, pierwsza przekazała telewizja Fox News. Według Associated Press, powołującej się na anonimowego przedstawiciela resortu obrony, służbę w wojsku pełnił w latach 1992-1998. Z armii odszedł zdegradowany ze stopnia sierżanta, przy czym na razie nie wiadomo, co było powodem degradacji.
Według CNN broń, z której strzelał w świątyni, posiadał legalnie. Reuters pisze, powołując się na źródła wywiadowcze, że Page miał powiązania z ugrupowaniami rasistowskimi i neonazistowskimi.
Władze podejrzewają, że zabójca kierował się nienawiścią do sikhów. Sikhizm ma na całym świecie 27 milionów wyznawców, najwięcej w Indiach. W USA jest ich około 500 tys. Religia ta, powstała w Indiach na przełomie XV i XVI wieku, łączy monoteizm islamu z zasadniczymi doktrynami hinduizmu.
Po zamachu terrorystycznym na USA 11 września 2001 r. sikhowie stali się obiektem ataków ze strony Amerykanów, którzy brali ich za muzułmanów. Sikhowie noszą turbany i zapuszczają brody, podobnie jak niektórzy wyznawcy islamu.
Prezydent USA Barack Obama wyraził głęboki smutek po ataku na sikhijską świątynię. Obiecał, że jego administracja zapewni wszelkie wsparcie w celu wyjaśnienia przyczyn masakry.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.