Ok. 200 wystawców z całej Polski oraz wykonawcy muzyki pop i sakralnej wezmą udział w czwartej edycji Jarmarku Jakubowego w Szczecinie. Impreza zaczęła się piątek i potrwa do niedzieli.
Tegorocznemu jarmarkowi towarzyszą uroczystości związane z jubileuszem 825. rocznicy konsekracji szczecińskiej archikatedry.
Święty Jakub - opiekun pielgrzymów i zakonów rycerskich - wspominany jest w kościele katolickim 25 lipca. Decyzją metropolity szczecińsko-kamieńskiego Andrzeja Dzięgi, jarmark odbywa się w Szczecinie corocznie, w dniach odpustu w miejscowej bazylice archikatedralnej.
Odpustowi w parafii towarzyszyć będą rekolekcje. Poprowadzą je duchowni z Kamerunu i Brazylii. Jak powiedział PAP ks. Maciej Pliszka z parafii katedralnej, Stolica Apostolska wydała specjalną zgodę, by odpust można było uzyskać przez trzy dni - od piątku do niedzieli. To wyjątek, bo zazwyczaj odpust dotyczy tylko jednego dnia - zaznaczył duchowny.
W niedzielę jarmark zakończy uroczysta jubileuszowa msza koncelebrowana przez biskupów polskich i niemieckich. Przewodniczyć jej będzie abp Ludwig Schick z Bambergu. Za fundatora kościoła św. Jakuba w Szczecinie, obecnej katedry, uważa się bogatego mieszczanina Beringera z Bambergu, który prawdopodobnie traktował nową świątynię jako wotum za dzieło misyjne ewangelizacji Pomorza, dokonane przez jego słynnego rodaka - Ottona z Bambergu, zwanego "apostołem Pomorza".
Do Szczecina na Jarmark Jakubowy przyjadą m.in. zespół Raz, Dwa, Trzy, Mietek Szcześniak, Viola Brzezińska. W samej katedrze zaplanowano nocne zwiedzanie i koncert organowy. Na placu przed katedrą stanęła scena, a na ulicach wokół niej swoje stoiska rozstawili m.in. producenci ekologicznej żywności i rękodzieła.
Nad całością przedsięwzięcia czuwa parafia katedralna.
Jarmark, z niemieckiego Jahrmarkt, oznacza targ doroczny o znaczeniu ponadlokalnym. Jarmarki w Polsce mają długą historię, m.in. w roku 1260 papież Aleksander IV bullą papieską przyzwolił na odbywanie się Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku. W średniowieczu jarmarki organizowano corocznie w stałych terminach, najczęściej przy okazji święta kościelnego. Zwyczaj ten przetrwał do naszych czasów.
Historia szczecińskiej katedry sięga 1187 r. Wtedy to powstał w jej miejscu drewniany kościół. Mury dzisiejszej katedry wzniesiono w XV wieku. Świątynia była trzecią w mieście - po kościele świętych Piotra i Pawła i kościele św. Wojciecha, po którym nie zachował się żaden ślad - i od samego początku patronował jej św. Jakub. W czasie II wojny światowej została zniszczona. W latach 70. ubiegłego wieku odbudowano ją. Do dziś trwają prace nad przywróceniem katedrze dawnej świetności. Budowla odzyskała m.in. iglicę, zamontowano w niej nowe organy.
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.
Na pogrzeb przybyło wielu przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, a także innych religii.