Wczorajszej uroczystości poświęcił swój cotygodniowy felieton watykański rzecznik prasowy. Ks. Federico Lombardi SJ zwraca uwagę na ich ekumeniczną wymowę.
„Z Opactwa Westminsterskiego w Londynie, które stanowi serce Wspólnoty Anglikańskiej i również jest poświęcone św. Piotrowi, przybył w tym roku do Watykanu jeden z najsłynniejszych chórów na świecie, by śpiewać wraz z Chórem Kaplicy Sykstyńskiej i pokazać, że wierność wielkiej tradycji liturgicznej umacnia stale nasze pragnienie jedności. Wysłannicy prawosławnego Patriarchy Ekumenicznego przybyli z Konstantynopola, stolicy św. Andrzeja, brata Piotra. Czynią oni zadość pradawnej tradycji wymiany życzeń i modlitw w święta tych dwóch apostołów, zwierzchników Kościołów Zachodu i Wschodu, a tym samym odnawiają w nas tęsknotę i zawsze żywą nadzieję na coraz pełniejszą jedność” – powiedział rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej.
Ks. Lombardi zwrócił też uwagę na symboliczną wymowę ceremonii wręczenia paliuszy. Metropolici, którzy z otrzymanym od Papieża znakiem jedności powrócą do swych Kościołów, pokazują, że Rzym nie tylko jednoczy, ale jest również impulsem do ewangelizacji na wzór Piotra, aż do męczeństwa.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.