Małżeństwo to coś więcej niż uznawana przez prawo miłość do drugiego człowieka – przypomina czytany dziś w kościołach Australii list biskupów.
Wobec kolejnych prób redefinicji małżeństwa przez tamtejszych polityków Kościół na Antypodach wystąpił w obronie jego tradycyjnego modelu, czyli związku mężczyzny i kobiety.
Zdaniem biskupów prawo o związkach jednopłciowych nie tylko zmieni powszechne znaczenie małżeństwa, ale także radykalnie wpłynie na kulturową i społeczną strukturę Australii. W liście przypomina się, że rządzący chroniąc i wspierając małżeństwo uznają jego wkład dla dobra wspólnego w społeczeństwie. W przekonaniu australijskich biskupów „rodzina oparta na silnym i szczęśliwym małżeństwie odgrywa zasadniczą rolę w przyjmowaniu dzieci i zapewnieniu im najlepszego środowiska, w którym są pielęgnowane i kształcone. W ten sposób przyczynia się ono do zapewnienia przyszłości i dobrobytu społeczeństwa”. Autorzy listu podkreślają, że jego celem jest wyjaśnienie katolickiego stanowiska odnośnie małżeństwa. Opinia publiczna ich zdaniem zbyt często popada w nieporozumienia. Jednym z nich jest widzenie w małżeństwie katolickim dyskryminacji par tej samej płci. Australijski list biskupów o małżeństwie odnosi się do najczęstszych nieporozumień i wyjaśnia katolicką argumentację.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.