II Diecezjalny Dzień Dziecka odbył się 1 czerwca w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Grodnie – Południowy.
Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało ponad 1. 500 dzieci, którzy przyjechali wraz ze swoimi kapłanami, siostrami zakonnymi, katechetami świeckimi i rodzicami nawet z najdalszych kątków diecezji grodzieńskiej. Należy także podkreślić, że w spotkaniu wzięli udział najmniejsi przedstawiciele archidiecezji mińsko-mohylewskiej (Mołodeczno, Wilejka), a także delegacja dzieci z diecezji Witebskiej.
Święto dzieci odbyło się pod hasłem „ Chcę być apostołem Jezusa Chrystusa”. Dzieci przyjechały, ponieważ zechciały dołączyć do dwunastu apostołów Pana Jezusa, by uczyć się bycia dobrymi w swoich środowiskach i otoczeniu. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody (cały dzień padał ulewny deszcz), wśród dzieci można było dostrzec radość w oczach, a także piękno dziecięcej duszy. Wielu z nich przyjechało, by podziękować Bogu za dar I komunii świętej, którą po raz pierwszy przyjęli w tym roku. Także byli obecni i ministranci, którzy na co dzień w swoich parafiach służą przy ołtarzu Panu Bogu, asystując swoim kapłanom.
Do tego święta i spotkania z rówieśnikami dzieci przygotowywały się już od kilku miesięcy uczestnicząc w konkursach, które zostały znacznie wcześniej ogłoszone. Pierwszy konkurs – zadanie polegał na przepisywaniu Biblii – Nowego Testamentu. I należy podkreślić, że dzięki ofiarnej pracy dzieci z terenu całej Białorusi udało się przepisać Nowy Testament. Drugi konkurs polegał na namalowaniu sceny biblijnej z Nowego testamentu. I tutaj także ujawniło się wielu zdolnych artystów, którzy przedstawili w swoich pracach rozmaite sceny z Pisma Świętego. Ogólna liczba uczestników w tych dwóch konkursach – to 400 osób.
Przepisana Biblia została uroczyście przyniesiona do ołtarza i przekazana księdzu biskupowi Aleksandrowi Kaszkiewiczowi przez dzieci z parafii Adamowicze podczas Mszy św. 1 czerwca br.
Program Dnia Dziecka rozpoczął się na scenie przygotowanej obok kościoła. Ze słowem powitalnym zwrócili się organizatorzy tego dnia dziecka, a także ks. prałat Józef Trubowicz, dziekan dekanatu Grodno – Zachód. Następnie wykonali taniec dzieci z par. MB Anielskiej w Grodnie – Franciszkany.
W nastrój dnia wprowadził dzieci przepięknie wykonany śpiew zespołu «Журавушка» z grodzieńskiej szkoły artystycznej im. A. Tyzienhauza.
Pogoda nieco pozmieniała zaplanowany wcześniej program, który ze względu na deszcz nie można było do końca zrealizować.
W kościele dzieci wysłuchały konferencji przygotowanej przez proboszcza gieranionskiej parafii ks. Sergiusza Angura TChr, który opowiadał dzieciom o apostołach, a także wspólnie z uczestnikami spotkania poszukiwał odpowiedzi na pytanie: „Czego dzisiaj my możemy nauczyć się od apostołów?”.
Kulminacyjnym punktem święta dzieci była uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. bpa Aleksandra Kaszkiewicza. Wraz z księdzem biskupem celebrowali Eucharystię licznie przybyli kapłani. Organizatorzy na Mszę Św. zaprosili również Księży Neoprezbiterów, którzy 26 maja 2012 r. w bazylice katedralnej przez posługę biskupa zostali wyświęceni na kapłanów. Jest to początek nowej tradycji, która rozpoczęła się w tym roku, a która będzie kontynuowana w następnych latach. U progu drogi kapłańskiej młodzi księża będą brać udział w święcie dzieci, by na koniec Mszy św. udzielić wszystkim prymicyjne błogosławieństwo.
Dzieci z par. św. app. Piotra i Pawła w Iwiu z kolei zwrócili się do nowo wyświęconych kapłanów ze słowem, życząc im gorliwości i nieustawania w tej służbie kapłańskiej. „Lud wierny naszej diecezji, także my, dzieci spoglądamy na was z wielką nadzieją. Nieście Boga wszystkim ludziom, mówcie wszystkim o Nim. Nie żałujcie czasu dla nas, bądźcie zawsze otwarci, uśmiechnięci, oddani, życzliwi, pogodni, dyspozycyjni, ofiarni” – takie życzenia wybrzmiały z serc dzieci.
Kazanie w czasie Mszy św. wygłosił ks. profesor Roman Kotlimowski, który powiedział, że pierwszy Dzień Dziecka zorganizował sam Chrystus. a widoczne ślady tego dnia są widoczne w Biblii: „I przynosili do niego dzieci, aby się ich dotknął, ale uczniowie gromili ich. Gdy Jezus to spostrzegł, oburzył się i rzekł do nich: Pozwólcie dziatkom przychodzić do mnie i nie zabraniajcie im, albowiem takich jest Królestwo Boże. Zaprawdę powiadam wam, ktokolwiek by nie przyjął Królestwa Bożego jak dziecię, nie wejdzie do niego. I brał je w ramiona, i błogosławił, kładąc na nie ręce” (Mk 10, 13-16).
Trzeba także podkreślić, iż na 1 czerwca przypadł pierwszy piątek miesiąca, dlatego też wiele dzieci przystąpiło do sakramentu spowiedzi i pojednania.
Na koniec organizatorzy przygotowali dla wszystkich dzieci kilka niespodzianek. Mianowicie na scenę został wniesiony ogromny tort, a temu towarzyszyły fajerwerki. Każde dziecko mogło spróbować świątecznego tortu.
Mimo deszczu, można powiedzieć, święto się udało. Organizatorzy II Diecezjalnego Dnia Dziecka mówili, że to kolejne doświadczenie dla nas, a także nauka na przyszłość, aby jeszcze więcej dołożyć starań w przygotowywaniu tego pięknego dnia spotkania dzieci z Bogiem i swoimi rówieśnikami.
Dzieci z kolei wyrażali swoją radość, ponieważ rozpoczęły się wakacje, a pogoda wcale im nie przeszkadza.
- Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy dopomagali w organizacji tego święta. Wielu ludzi zaangażowało się w to piękne dzieło, które na pewno w niejednym dziecięcym sercu zaowocuje pięknym życiem. Dziękuję wszystkim ludziom, którzy w sposób materialny, także duchowy wsparli nasz projekt, który udało się pomyślnie realizować. Wszystkim pomocnikom, organizatorom, ludziom dobrej woli z kraju i zagranicy serdeczne Bóg zapłać!!!”
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.