Liczne owoce dialogu teologicznego między Kościołami katolickim i wschodnim asyryjskim przypomniał Benedykt XVI w przesłaniu do zwierzchnika tej starożytnej wspólnoty.
Patriarcha-katolikos Mar Dinkha IV obchodzi 50-lecie sakry biskupiej. Z tej okazji Papież przesłał mu specjalne życzenia, zapewniając o modlitwie w intencji hierarchy. Przypomniał przy tym jego kontakty ze Stolicą Apostolską, w tym podpisanie w Rzymie wspólnej deklaracji chrystologicznej oraz obecność na pogrzebie Jana Pawła II.
Asyryjski Kościół Wschodu jest też aktywnym uczestnikiem dialogu teologicznego z katolikami. Benedykt XVI wyraził nadzieję, że ów dialog będzie trwał nadal, nie tracąc z oczu wspólnego celu, jakim jest przywrócenie pełnej jedności uczniów Chrystusa. Wyraził ponadto solidarność z chrześcijańskimi wspólnotami w Iraku i na Bliskim Wschodzie, zapewniając o modlitwie, by „pogłębiało się wspólne świadectwo Ewangelii oraz duszpasterska współpraca w służbie pokoju, pojednania i jedności między katolickimi i asyryjskimi wiernymi”.
Patriarcha Mar Dinkha IV ma 76 lat. Pochodzi z Iraku, a duszpastersko pracował m.in. w Iranie. Na czele Asyryjskiego Kościoła Wschodu stoi od 1976 r., rezydując w Chicago.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.