Papieskie przesłanie do asyryjskiego patriarchy

Liczne owoce dialogu teologicznego między Kościołami katolickim i wschodnim asyryjskim przypomniał Benedykt XVI w przesłaniu do zwierzchnika tej starożytnej wspólnoty.

Patriarcha-katolikos Mar Dinkha IV obchodzi 50-lecie sakry biskupiej. Z tej okazji Papież przesłał mu specjalne życzenia, zapewniając o modlitwie w intencji hierarchy. Przypomniał przy tym jego kontakty ze Stolicą Apostolską, w tym podpisanie w Rzymie wspólnej deklaracji chrystologicznej oraz obecność na pogrzebie Jana Pawła II.

Asyryjski Kościół Wschodu jest też aktywnym uczestnikiem dialogu teologicznego z katolikami. Benedykt XVI wyraził nadzieję, że ów dialog będzie trwał nadal, nie tracąc z oczu wspólnego celu, jakim jest przywrócenie pełnej jedności uczniów Chrystusa. Wyraził ponadto solidarność z chrześcijańskimi wspólnotami w Iraku i na Bliskim Wschodzie, zapewniając o modlitwie, by „pogłębiało się wspólne świadectwo Ewangelii oraz duszpasterska współpraca w służbie pokoju, pojednania i jedności między katolickimi i asyryjskimi wiernymi”.

Patriarcha Mar Dinkha IV ma 76 lat. Pochodzi z Iraku, a duszpastersko pracował m.in. w Iranie. Na czele Asyryjskiego Kościoła Wschodu stoi od 1976 r., rezydując w Chicago.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama