Pierwsze centrum poświęcone Matteo Ricciemu

Pierwsze w Chinach kontynentalnych centrum kulturalne poświęcone o. Matteo Ricciemu otwarto w mieście Zhaoqing w prowincji Guangdong. To właśnie na tym terenie po raz pierwszy słynny jezuicki misjonarz stanął na ziemi Państwa Środka.

Na specjalnej tablicy przedstawiono szczegóły z życia tego wybitnego kapłana, znanego Chińczykom jako Li Madou. Na okolicznościowej wystawie przedstawiono również jego pisma, fragmenty ubrań i przyrządy astronomiczne, którymi się posługiwał. Znaleźć tam można również pamiątki po misjonarzu przechowywane w miejscowym muzeum, a także replikę posągu zakonnika, będącą w posiadaniu tamtejszej parafii. Zgromadzono też kolekcję ponad trzydziestu zegarów sprowadzanych z Europy od XVII w., co podkreśla ciągłą wymianę kulturalną i myśli technicznej Zachodu z chińską prowincją Guangdong.

Centrum zostało stworzone w pobliżu ruin jezuickiego kościoła i rezydencji, które o. Ricci i jego współbracia wybudowali po przybyciu do Chin w 1583 r. Świątynia została wzniesiona opodal buddyjskiej pagody nad brzegiem rzeki. W czasach misjonarza miasto Zhaoqing było stolicą prowincji położonej na południowo-wschodnim wybrzeżu.

Otwarcia centrum dokonał dyrektor Instytutu Matteo Ricciego z Paryża oraz władze miasta i prowincji. Towarzysząca otwarciu wystawa ma przede wszystkim przyciągnąć turystów. Będzie jednak także okazją do pogłębienia wśród miejscowej ludności znajomości pracy misjonarzy i wiary katolickiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CHINY, KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama