O bezrobociu w Europie i dramacie Grecji

O pomocy dla greckiej młodzieży dyskutowali uczestnicy spotkania Caritas Basenu Morza Śródziemnego. W Cagliari na Sardynii spotkały się delegacje 27 krajów europejskich i bardziej egzotycznych, takich jak Maroko, Libia, Turcja czy Liban.

Przedstawicieli krajowych Caritas bardzo poruszyły dramatyczne świadectwa braku nadziei wśród młodych Greków. Wielu z nich jest sfrustrowanych i zdesperowanych. By temu zaradzić, europejskie Caritas zamierzają wysłać do Hellady instruktorów od zakładania mikrofirm oraz udzielania mikrokredytów pobudzających lokalną przedsiębiorczość.

Drugim tematem podjętym na Sardynii był problem europejskiego bezrobocia. Mowa była o 4 mln wolnych miejsc pracy, które nie interesują Europejczyków, a mogłyby być obsadzone przez imigrantów. Dyskutowano nad barierami, jakimi otoczony jest zamknięty przed nimi rynek pracy we Wspólnocie Europejskiej. Zdaniem Caritas należy zliberalizować wydawanie pozwoleń na pracę dla imigrantów z Azji i Afryki, co powinno pozytywnie wpłynąć na sytuację społeczno-gospodarczą w UE.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama