Tridentina: inne święta, inne wezwania

Watykan opublikował nowy kalendarz liturgiczny dla rytu nadzwyczajnego.

Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego ma nowy kalendarz liturgiczny. 90-stronicowa publikacja zawiera święta kościelne i wspomnienia świętych na rok kościelny 2011/2012 według Mszału z 1962 roku.

Znajdują się w nim wskazówki co do liturgicznej rangi dnia, modlitw, jak i kolorów liturgicznych. W kalendarzu nie ma wspomnień świętych wyniesionych na ołtarze po Soborze Watykańskim II, takich jak św. Maksymilian Kolbe, św. Edyta Stein czy św. o. Pio.

Jakie znaczenie ma nowy kalendarz dla katolików? – Inny kalendarz liturgiczny dla części wiernych to nie nowość. Ryt mediolański ma swój własny kalendarz, w którym na przykład adwent jest dłuższy – mówi serwisowi Gosc.pl biskup legnicki, Stefan Cichy. – On ułatwia udział we Mszy św. tym, którzy mają inny porządek Mszału – dodaje.

Hierarcha rozwiewa obawy tych, którzy widzieliby w drugim kalendarzu problemy dla wspólnego funkcjonowania katolików. – Parafie, w których także sprawowana jest Msza św. w formie nadzwyczajnej z pewnością nie będą miały z tym problemu – mówi bp Cichy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama