Specjalna strona internetowa poświęcona mistrzostwom, Msze św. w różnych językach oraz m.in. akcje ewangelizacyjne na tzw. wyspach kultury - archidiecezja gdańska jest przygotowana na tegoroczne mistrzostwa Europy w piłce nożnej, które odbędą się w Polsce i na Ukrainie.
Ze specjalnej podstrony archidiecezji gdańskiej poświęconej Euro 2012 można dowiedzieć się m.in. jaka modlitwa może towarzyszyć rozgrywanym meczom oraz gdzie i kiedy będą odbywać się Msze św. w różnych językach. Na stronie znajduje się ponad 20 odnośników związanych z mistrzostwami, w tym m.in. modlitewnik sportowca, przejście na oficjalną stronę reprezentacji Polski czy mapa noclegów drużyn piłkarskich w Polsce i na Ukrainie.
Odnośnik do strony poświęconej Euro 2012 w archidiecezji gdańskiej znajduje się na stronie głównej www.diecezja.gda.pl.
Koordynatorem przygotowań Euro 2012 w Gdańsku z ramienia archidiecezji gdańskiej został ks. Grzegorz Stolarczyk.
Kibice oraz drużyny piłkarskie, które będą chciały pomodlić się przed, w trakcie bądź po mistrzostwach mogą skorzystać z ekumenicznej kaplicy. Znajduje się ona na poziomie "0" stadionu piłkarskiego PGE Arena w Gdańsku. Poświęcił ją arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. W kaplicy jest ołtarz z białego marmuru a na ścianie wisi krzyż oraz obraz z wizerunkiem Matki Bożej, który podarował metropolita. Ołtarz w kaplicy zaprojektował i wykonał Leon Czerwiński, znany kaszubski kamieniarz. Z kaplicy na PGE Arena mogą korzystać drużyny, najemcy lóż i miejsc biznesowych, a także wszyscy kibice.
Specjalnie dla zagranicznych kibiców będzie możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi oraz wzięcia udział w Mszach Św. w języku angielskim, niemieckim, chorwackim, włoskim oraz hiszpańskim. Przygotowano harmonogram gdzie, kiedy i o której godzinie będzie można się pomodlić w poszczególnych językach. Zostanie on dołączony do informatorów przygotowywanych przez miasto dla przyjezdnych kibiców.
Wyznaczono 10 kościołów w Trójmieście, w których będą się odbywały Msze i modlitwy. W Gdańsku, w Bazylice Mariackiej Msze św. w języku angielskim odbędą się w niedziele 10 i 17 czerwca o godz. 12.00. Również w języku angielskim będzie można pomodlić się w kościele św. Anny i św. Joachima w Gdańsku-Letnicy (ul. Sucha 3) w niedziele 10, 17 i 24 czerwca o godz. 12.00. Msze św. w języku niemieckim odbędą się w dwóch kościołach: Bazylice Mariackiej – Kaplicy Królewskiej (ul. Świętego Ducha 48) w niedziele 10 i 17 czerwca o godz. 13.00 oraz w Katedrze Oliwskiej (ul. Bpa Edmunda Nowickiego 5) w niedziele 10, 17 i 24 czerwca o godz. 14.00. Msza św. w języku hiszpańskim odbędzie się 10, 17 i 24 czerwca w Bazylice św. Brygidy (ul. Profesorska 17) o godz. 12.30. Po włosku kibice będą mogli się pomodlić w kościele św. Katarzyny (ul Profesorska 3) w niedziele 10, 17 i 24 czerwca o godz. 13.00, a po chorwacku w kościele św. Jakuba (ul. Łagiewniki 63) 17 czerwca o godz. 13.00.
W Sopocie Msza Św. w języku angielskim odbędzie się w Kościele Św. Jerzego (deptak, ul. Kościuszki 1) w niedziele 10,17 i 24 czerwca o godz. 13.30, a w parafii św. Michała (ul. 3 Maja 38a) nabożeństwo będzie w języku polskim z tekstami w innych językach 10, 17 i 24 czerwca o godz. 13.30. Natomiast w Gdyni Msze w języku angielskim będą odbywać się w kościele NMP Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26) 10, 17 i 24 czerwca o godz. 14.00.
Dodatkowo prowadzone będą, w porozumieniu z miastem, akcje ewangelizacyjne na tzw. wyspach kultury. Coroczne wydarzenie "Katolicy na Ulicy", które odbędzie się 7 czerwca na Długim Targu w Gdańsku również w dużej mierze poświęcone będzie ewangelizacji mieszkańców i przyjezdnych.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.