Poranną Mszą św. sprawowaną w katedrze polowej przez biskupa WP Józefa Guzdka rozpoczęli swój udział w pielgrzymce do Lourdes żołnierze, funkcjonariusze i pracownicy wojska
- Pielgrzymowanie jest szansą, aby poznać swój związek z Chrystusem i Kościołem - mówił ordynariusz wojskowy podczas Eucharystii, modląc się z kapelanami ordynariatu o duchowe owoce pielgrzymki i jej bezpieczny przebieg. Z Warszawy do Bolesławca, gdzie wieczorem w jednostce wojskowej spać będą pątnicy, wyjechały trzy autokary. Tam spotkają się z grupami z innych garnizonów, aby razem już udać się na południe Francji. Polacy biorą udział w Międzynarodowej Pielgrzymce Żołnierzy do Lourdes po raz 21.
W homilii bp Guzdek zachęcał, aby czas pielgrzymowania nie ograniczał do miłego spędzania czasu i zwiedzania, ale był czasem spoglądania w swoje serce. - Bardzo często ludzie odkrywają swoją słabość, swój grzech w sanktuariach maryjnych w Lourdes, La Salette, Rue de Bac, także w naszych, polskich sanktuariach. Maryja nie przesłania nam Jezusa, jak nam często zrzucają. Ona nas gromadzi u stóp Chrystusa, wzywa do przemiany i nawrócenia, mobilizuje by poznać swoją kondycję chrześcijańską - powiedział.
Biskup polowy zawierzył pątników opiece Maryi i życzył pielgrzymom odwagi w rozpoznawaniu stanu swej wiary. - Od rozpoznania stanu wiary i ducha zaczyna się przemiana serca - zaznaczył.
Mszę św. koncelebrowali kapelani ordynariatu polowego, którzy udali się wraz z żołnierzami na pielgrzymkę. Wśród kapłanów był również ks. Xavier Chojecki, kapelan armii francuskiej, który od 15 lat towarzyszy polskim żołnierzom w Lourdes i pomaga im jako tłumacz.
Po Mszy św. spod katedry wyjechały trzy autokary z ponad setką uczestników z polski centralnej. Żołnierze dojadą do Bolesławca i tam spotkają się z uczestnikami z innych stron Polski. Stamtąd już razem pojadą do Lourdes. W tym roku cała Polska grupa liczy 250 osób i jest największą w 21-letniej historii polskich pielgrzymek do tego sanktuarium maryjnego.
Na miejscu żołnierze, funkcjonariusze oraz ich rodziny wezmą udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, maryjnej procesji światła, spotkają się także z miejscową Polonią i uczestniczyć będą w spotkaniach, nabożeństwach z żołnierzami innych nacji. Pielgrzymka ma charakter Międzynarodowy i uczestniczą w niej grupy wojskowe ze wszystkich krajów europejskich. Pątnikom w mundurach towarzyszyć będzie 7 kapelanów ordynariatu polowego, dbających o duchowe przeżycie pielgrzymki.
W niedzielny poranek żołnierze z całej Europy uczestniczyć będą w Mszy św. polowej, pod przewodnictwem francuskiego biskupa polowego, Luca Ravela. Eucharystię koncelebrować będą przybyli do Lourdes biskupi polowi oraz wszyscy obecni kapelani. Wśród koncelebransów obecny będzie bp Józef Guzdek.
- Tak jak powiedział podczas Mszy św. biskup, chcemy aby ta pielgrzymka była szansą dla nas refleksję nad stanem wiary i związku z Kościołem. To szansa na nowe przyjaźnie i budowanie wspólnoty - mówili pielgrzymi wsiadając do autokaru.
- To wymiana doświadczeń, wspólne rozmowy, modlitwa i zawiązywanie przyjaźni. Pielgrzymka do Lourdes obecna jest w wymiarze ogólnoeuropejskim. Pokazuje jak wielu katolików w mundurach chce i potrzebuje duchowej odnowy, umocnienia oraz tej formy demonstrowania swego przywiązania do Maryi - powiedział ks. ppłk Krzysztof Kacorzyk, przewodnik pielgrzymki.
Pielgrzymi wrócą do kraju 17 maja.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.