Jak co miesiąc, Ojciec Święty poleca modlitwom wiernych dwie intencje: ogólną i misyjną.
Pierwsza z nich to: „Aby w społeczeństwie były promowane inicjatywy chroniące i umacniające rolę rodziny”. W w nauczaniu papieży naszych czasów troska o rodzinę stale powraca. Szczególną okazją do tego stały się Światowe Spotkania Rodzin, które zainicjował Jan Paweł II. Jego następca podjął dalej tę inicjatywę, udając się w lipcu 2006 r. na kolejne, już piąte takie spotkanie do Walencji w Hiszpanii, zaplanowane jeszcze przez jego poprzednika. Zanim tam wyruszył, przypomniał ich historię w rozważaniu przed niedzielną modlitwą maryjną 2 lipca w słowach:
„Pierwszy taki zjazd odbył się w Rzymie w 1994 r. z okazji Międzynarodowego Roku Rodziny, ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Umiłowany Jan Paweł II napisał na tę okoliczność długą i piękną medytację poświęconą rodzinie, której nadał formę Listu do rodzin całego świata. Po tym pierwszym wielkim spotkaniu rodzin nastąpiły kolejne: w Rio de Janeiro w 1997 r., w Rzymie w r. 2000 z okazji Jubileuszu Rodzin, w r. 2003 w Manili, dokąd jednak Papież nie mógł udać się osobiście, lecz przesłał swe orędzie w formie audiowizualnej. Jest rzeczą bardzo ważną, aby również do dzisiejszych rodzin dotarł pamiętny apel, z jakim Jan Paweł II zwrócił się przed 25 laty w adhortacji apostolskiej Familiaris consortio: «Rodzino, stań się tym, czym jesteś» (n. 17)”.
Na VI Światowym Spotkaniu Rodzin w Walencji Benedykt XVI wskazał na potrzebę „inicjatyw chroniących i umacniających rolę rodziny”, które są właśnie przedmiotem papieskiej intencji ogólnej w tym miesiącu:
„Wyzwania stojące przed dzisiejszym społeczeństwem, które przede wszystkim w środowisku miejskim charakteryzuje rozproszenie, rodzą konieczność zagwarantowania, że rodziny nie pozostaną same. Mała komórka rodzinna może napotkać trudne do pokonania przeszkody, jeśli czuje się odizolowana od reszty swoich krewnych i przyjaciół. Dlatego na wspólnocie kościelnej spoczywa odpowiedzialność za jej wspieranie oraz dostarczanie bodźców i duchowego pokarmu, aby umacniać spójność rodziny, zwłaszcza pośród prób i w krytycznych momentach. W tym kontekście bardzo ważną rolę odgrywają parafie, a także różne stowarzyszenia kościelne, powołane do współpracy jako struktury, poprzez które Kościół podaje rodzinom pomocną dłoń i wspiera ich wzrost w wierze”.
Papież podkreślił też potrzebę poparcia rodziny ze strony państwa. Odwołał się przy tym do Karty Praw Rodziny, wydanej w Watykanie za pontyfikatu Jana Pawła II:
„Umacnianie wartości małżeństwa nie umniejsza pełnej radości, jaką mężczyzna i kobieta znajdują we wzajemnej miłości. Wiara i etyka chrześcijańska nie dążą zatem do tłumienia miłości, ale pragną, by była zdrowsza, silniejsza i rzeczywiście wolna. Dlatego też ludzka miłość powinna być oczyszczana i musi dojrzewać, by stawała się w pełni ludzka oraz była podstawą prawdziwej i trwałej radości (por. przemówienie w bazylice św. Jana na Lateranie, 5 czerwca 2006 r.). Zachęcam więc rządzących i prawodawców do refleksji nad oczywistym dobrem, jakim są ogniska domowe pełne pokoju i harmonii dla człowieka, rodziny, będącej czułym punktem społeczeństwa, jak przypomina Stolica Apostolska w Karcie Praw Rodziny. Przedmiotem praw jest integralne dobro człowieka, odpowiedź na jego potrzeby i aspiracje. Uwzględnienie tego stanowi znaczną pomoc dla społeczeństwa, z której nie może ono zrezygnować, a dla narodów jest zabezpieczeniem i oczyszczeniem”.
W 2009 r. odbyło się w stolicy Meksyku VI Światowe Spotkanie Rodzin, na które Benedykt XVI przesłał swe orędzie audiowizualne. Natomiast za miesiąc uda się znowu osobiście na siódmy taki zjazd do Mediolanu.
Z kolei Papież poleca nam intencję misyjną. W maju mamy się modlić, „aby Maryja, Królowa Świata i Gwiazda Ewangelizacji, towarzyszyła wszystkim misjonarzom głoszącym Jej Syna Jezusa”. W miesiącu maryjnym Ojciec Święty zwraca uwagę na znaczenie Matki Bożej dla głoszenia Chrystusowej Dobrej Nowiny. Jan Paweł II nazwał Maryję Gwiazdą Ewangelizacji – zarówno pierwszej, jak i nowej. Wielokrotnie używał tego Jej tytułu, już od podróży do Santo Domingo w 1992 r. z okazji 500-lecia rozpoczęcia ewangelizacji kontynentu amerykańskiego. Wskazał tam, że „pobożność maryjna jest podstawowym elementem ewangelizacji, ponieważ Maryja jest żywą Ewangelią. Ona najlepiej i najdoskonalej urzeczywistnia orędzie chrześcijańskie, jest wzorem, który wszyscy powinni naśladować”.
Za przykładem swego poprzednika o Maryi jako Gwieździe Ewangelizacji mówi też nieraz Benedykt XVI. Tak zachęcał uczestników ubiegłorocznego Kongresu Diecezji Rzymskiej (13 czerwca 2011 r.):
„Nie lękajcie się angażować na rzecz Ewangelii! Pomimo trudności, jakie napotykacie starając się godzić wymogi rodziny i pracy z potrzebami wspólnoty, w której pełnicie swoją misję, ufajcie zawsze w pomoc Maryi Dziewicy, Gwiazdy Ewangelizacji. Również bł. Jan Paweł II, który do końca nie szczędził sił, by głosić Ewangelię w naszym mieście, a szczególną miłością darzył młodzież, oręduje za nami u Ojca”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.