Władze Wietnamu utrudniają dostęp do katolickich kościołów nawet w czasie świąt. W diecezji Kontum w środkowej części kraju uroczystości Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy odbywały się w domach prywatnych lub pod gołym niebem.
Katolicy z parafii Hieu Dao od 30 lat starają się o zwrot parafialnej świątyni. Odmawia tego jednak lokalna administracja. Trudności lokalowe nie przeszkadzają jednak we wzroście wietnamskiego Kościoła. Tylko w tym regionie w ostatnich latach chrzest przyjęło 5 tys. montagnardów. Z kolei w Wielkim Poście z sakramentu pojednania skorzystało 30 tys. wietnamskich górali. Na terenach tych mimo wrogości lokalnej administracji prowadzona jest pierwsza ewangelizacja. Już 15 proc. mieszkańców diecezji Kontum to katolicy. Wielu nowych przyjęło chrzest w czasie tegorocznej Wigilii Paschalnej.
Centralny płaskowyż Wietnamu to tereny najbiedniejsze w całym kraju. Komuniści utrudniają misjonarzom dostęp do mieszkańców tych górskich terenów. Mimo prześladowań religijnych żyje tam ponad 260 tys. katolików, wśród których pracę duszpasterską prowadzi jedynie 50 księży. Tym, co przyciąga Wietnamczyków do Kościoła, to jego aktywność charytatywna i atrakcyjne inicjatywy na rzecz młodych. W katolickich osadach dba się o edukację dzieci, a kobiety uczy się przedsiębiorczości. Wielu młodych z diecezji Kontum wybiera drogę powołania, co jeszcze bardziej irytuje lokalną administrację partyjną.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.