Dwustu czterdziestu nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej ustanowił w archidiecezji katowickiej arcybiskup Wiktor Skworc.
„Od dzisiaj w szczególny sposób będziecie z Nim, będziecie złączeni z Chrystusem obecnym pod postaciami eucharystycznymi jako nadzwyczajni szafarze Komunii świętej. Będziecie Mu posługiwali w braciach i siostrach - chorych, w podeszłym wieku” – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 25 marca br. do 240 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, których ustanowił w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Obecnie w całej archidiecezji katowickiej posługę tę pełni ok. 900 mężczyzn.
Abp Skworc przypomniał, że posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej ma punkty styczne z posługą siedmiu diakonów, ustanowionych przez Apostołów, aby podejmowali diakonię miłości względem starszych i chorych, samotnych i dotkniętych cierpieniem. „W Wielkim Poście zapowiedź waszej posługi możemy dostrzec w postawie Szymona z Cyreny, który pomógł nieść krzyż Jezusowi” – stwierdził kaznodzieja.
Dodał, że rozdzielając w niedzielę Komunię świętą i zanosząc ją do chorych, nadzwyczajni szafarze będą wspomagać kapłanów, podobnie jak diakoni wspomagali Apostołów. Ich służba będzie miała jednak głębszy wymiar niż troska o materialne potrzeby ubogich. „Będziecie zanosić im samego Jezusa, który nas podtrzymuje w doczesnym pielgrzymowaniu” – podkreślił. „Będziecie Go wnosić w ciemność choroby i zmierzch ludzkiego życia. Każdego tygodnia, w Dzień Pański, będzie się ponawiał cud Chrystusowych nawiedzin – będzie się ponawiał wielkanocny poranek. Wprowadzicie w ich życie światło i pokój – dar Zmartwychwstałego”.
Metropolita katowicki zaapelował do nowo ustanowionych, aby jak najgodniej wypełniali swoją posługę, dbali o swe dobre imię, dawali świadectwo wiary i pobożności, uczciwości i szlachetności, świadectwo mężczyzn pełnych Ducha i mądrości. „Niech wszystkim będzie znana wasza postawa, postawa chrześcijanina, człowieka odkupionego, który żyje łaską, jest dobry, łagodny, cierpliwy, uprzejmy, wspaniałomyślny, wielkoduszny, wierny, skromny, wstrzemięźliwy, czysty, trzeźwy, opanowany w słowie i czynie”. Zwrócił uwagę, że szafarze powinni być ludźmi modlitwy, zwłaszcza adoracyjnej. „Jako mężowie i ojcowie bądźcie przykładem mężczyzn, którzy wiary się nie wstydzą, nie wstydzą się modlić, rozważać słowo Boże, pogłębiać swoją więź z Bogiem” – mówił abp Skworc.
Na koniec metropolita katowicki wskazał, że nadzwyczajni szafarze uczestniczą w wypełnianiu misji Kościoła i misji biskupa. „Pamiętajcie, jesteście posłani przez Kościół, by być świadkami żyjącego Pana, który pragnie towarzyszyć ludziom w ich drodze do nieba” – powiedział. Udzielił też pasterskiego błogosławieństwa żonom, dzieciom i bliskim nowo ustanowionych szafarzy.
Posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w Polsce mogą pełnić mężczyźni w wieku 25-65. Ustanowieni przez abp. Skworca nadzwyczajni szafarze ukończyli specjalne studium przygotowawcze.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.