Źródłem wielu problemów Nigerii jest klęska instytucji państwa. Wskazują na to biskupi tego afrykańskiego kraju w przesłaniu na zakończenie swej sesji plenarnej.
Ich ocena obecnej sytuacji w Nigerii jest jednoznacznie negatywna. Kościół ze szczególnym niepokojem spogląda na nieumiejętność zapewnienia bezpieczeństwa przez powołane do tego służby.
„Rząd, który nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa zarówno ludziom, jak i ich własności, skazany jest na porażkę w podejmowaniu jakichkolwiek innych wyzwań” – piszą nigeryjscy biskupi. Wskazują zarazem, że Kościół wielokrotnie zwracał uwagę na niedociągnięcia w systemie bezpieczeństwa, co wykorzystują ekstremiści, godząc w pokojowe współistnienie. Namacalnym tego przykładem jest umocnienie islamskich fundamentalistów z Boko Haram.
Kolejnym problemem mocno uderzającym w przyszłość Nigerii jest porażka systemu edukacji. „Ignorancja pogłębia ksenofobię, sprawia, że rośnie strach przed tym, czego nie znamy” – piszą nigeryjscy biskupi. Wskazują zarazem, że „tylko dobra edukacja może ukształtować obywateli zdolnych wprowadzać sprawiedliwy ład społeczno-polityczny”.
W czasie konklawe z tego miejsca nic nie może wyjść na światło dzienne.
Każdy papież ucieleśnia Apostoła Piotra. Zadaniem każdego papieża jest budowanie komunii.
Potrzebna jest zmiana podejścia do Afryki, również w Kościele.
Przez kilka dni Kaplica Sykstyńska otwiera się na spojrzenie historii i zamyka przed oczami świata.
Na godzinę 10.00. zaplanowano Mszę św. Pro eligendo Romano Pontifice (o wybór papieża rzymskiego).