Wspólna baza wspólnot

Wypracowanie ogólnopolskiej bazy danych wszystkich środowisk nowej ewangelizacji działających w Polsce - to jeden z tematów jaki został poruszany na spotkaniu Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, które 21 lutego odbyło się w Krakowie. Jego członkowie zastanawiali się również nad tym, jakie wskazówki może dać ten zespół Kościołowi w związku z obchodzonym Rokiem Wiary.

Jednym z poruszanych na spotkaniu kwestii była inicjatywa Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, w ramach której powstaje ogólnopolska baza danych wszystkich środowisk nowej ewangelizacji działających w Polsce. Do tej pory zgłosiło się 225 wspólnot i ruchów z całego kraju. „To pokazuje ogromny potencjał i pracę wykonywaną w tych ruchach, dzięki temu poznajemy wiele takich wspólnot, które nie są szeroko znane” – powiedział KAI ks. Artur Godnarski, sekretarz Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, koordynator Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus, pasterz Wspólnoty św. Tymoteusza.

Jak podkreślił ks. Godnarski, do tej pory z wszystkich zgłoszonych wspólnot zespół zweryfikował 160 ruchów. „Już ta liczba pokazuje nam, że te wspólnoty zrzeszają ponad 29 tys. osób” – podkreślił. „To jeszcze nie jest pełny obraz, wspólnoty nadal mogą się zgłaszać za pomocą formularza dostępnego na stronie www.nowaewangelizacja.org” – dodał.

Przewodniczący zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś podkreśla, że baza ta ma służyć usprawnieniu koordynacji działań i przekazywaniu informacji.
„Aktualna baza danych o środowiskach kościelnych identyfikujących się z dziełem Nowej Ewangelizacji ma służyć scalaniu środowisk, jak i koordynacji działań oraz szybkiemu przepływowi informacji. Działania takie mają na celu także ukazanie ogromu pracy ewangelizacyjnej, która wykonywana jest przez wielu księży i jeszcze większe grono osób świeckich, zaangażowanych w różnego rodzaju grupy, ruchy czy organizacje kościelne” – mówi bp Grzegorz Ryś. „Ukazanie tej dynamicznej części wspólnoty Kościoła może spowodować pobudzenie wielu lokalnych środowisk do odważnego angażowania się w sprawy wiary, której jedną z bardzo ważnych przestrzeni jest ewangelizacja” – dodaje.

Podczas spotkania członkowie KEP ds. Nowej Ewangelizacji rozmawiali również na temat tego, jakie wskazówki zespół mógłby dać Kościołowi w związku z obchodzonym Rokiem Wiary. Ustalono, że zostanie przygotowany w tej sprawie dokument przygotowany przez zespół.

Gremium to planuje również zorganizowanie pierwszego w Polsce Kongresu środowisk Nowej Ewangelizacji. Termin kongresu został zaplanowany na 28-29 lipca i będzie połączony z Ogólnopolską Inicjatywą Ewangelizacyjną Przystanek Jezus, która po raz trzynasty odbędzie się w Kostrzynie nad Odrą. Celem kongresu będzie spotkanie osób, ruchów, stowarzyszeń oraz wszelkich środowisk związanych z nową ewangelizacją, działających na terenie Polski a także wspólna modlitwa za dzieło nowej ewangelizacji oraz danie impulsu do zaangażowania się w to dzieło.

Zespół do spraw Nowej Ewangelizacji powstał na 356. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w dniach 14-16 października 2011 r. Przewodniczy mu krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama