Już po raz dwudziesty 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Chorego
Pacjentów oddziałów chorób płuc i gruźlicy oraz rehabilitacji pulmonologicznej szpitala w Wolicy odwiedził bp senior diecezji kaliskiej Teofil Wilski. Po krótkiej modlitwie w kaplicy szpitalnej biskup odwołał się do orędzia papieża Benedykta XVI z okazji Światowego Dnia Chorych. Wskazał na sakramenty uzdrowienia, wśród których wymienił: sakrament namaszczenia, sakrament pojednania i Eucharystię.
Wytłumaczył, że sakrament namaszczenia nie jest ostatnim. – Często ten sakrament nie tylko odpuszcza grzechy, ale umacnia i uzdrawia. Łaska Boża i wewnętrzne odnowienie powodują, że człowiek mobilizuje się wewnętrznie, a Bóg go podnosi i dodaje sił – mówił bp Wilski. Dodał, że w tym sakramencie Chrystus staje przy umierającym i przygarnia go z krzyża swoją ręką.
Zaznaczył, że sakramentem uzdrowienia jest również spowiedź św. – Ten sakrament nas uzdrawia, wyzwala z grzechu, wprowadza nowe światło i siły w duszę człowieka – powiedział bp senior diecezji kaliskiej.
Dodał, że godne przyjmowanie Pana Jezusa w Eucharystii powoduje, że Chrystus promieniuje w człowieku mocami Ducha Świętego. Podkreślił, że Światowy Dzień Chorego jest okazją do wyrażenia wdzięczności osobom pomagającym chorym. - Dzisiejszy dzień jest dniem wdzięczności wobec lekarzy, sióstr pielęgniarek, pracowników służby zdrowia, a także wszystkich zaangażowanych w jakikolwiek sposób, aby szpital mógł istnieć i działać – stwierdził bp Wilski.
Podczas koncelebrowanej Mszy Świętej w Ełku ks. biskup Jerzy Mazur zwracał się do chorych: w dzisiejszym dniu wielu z was otrzyma sakrament namaszczenia chorych. Może nie wszystkich Jezus uzdrowi na ciele, ale ten sakrament to znak jedności z Nim. Jest znakiem, który mówi: Jezus przychodzi do Ciebie. Jesteście silni i mocni jak Jezus na krzyżu, bo poprzez cierpienie człowiek cierpiący może wypraszać łaski dla innych.
Pod znakiem krwiodawstwa
W kampanię „Podaruj Kroplę Miłości, którą 11 lutego zainicjowała Caritas Polska, zaangażowali się nie tylko pracownicy i wolontariusze tej organizacji, ale także duchowni, zakonnicy i seminarzyści z całej Polski. Nie zabrakło też młodzieży i środowisk akademickich oraz wsparcia wojska. Nie tylko w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa, ale również przy kościołach i seminariach duchownych Polacy chętnie oddawali krew.
Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II 13 maja 1992 roku, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Fatimy, ale jego obchody wyznaczył na 11 lutego, na dzień liturgicznego wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.