Na determinację Kościoła, aby walczyć z seksualnymi nadużyciami duchownych wobec nieletnich jak i o przejrzystość prowadzonych przez jego instytucje transakcji finansowych zwraca uwagę w swym cotygodniowym komentarzu do magazynu Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego (CTV) „Octava Dies” rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi. Włoski jezuita jest też dyrektorem Radia Watykańskiego jak i CTV.
Odnosząc się do kwestii nadużyć seksualnych wobec nieletnich ks. Lombardi zaznacza, że w minionych latach jesteśmy świadkami wielu inicjatyw Kościoła skierowanych zarówno ku ofiarom tych przestępstw jak i dążących do przeciwdziałania im. Chodzi o wysłuchanie ofiar i pospieszenie im z niezbędną pomocą a także analizę przyczyn, uświadomienie sobie rozmiaru przestępstw, ich konsekwencji oraz przeciwdziałanie im. Jedną z ważnych inicjatyw w tej dziedzinie będzie rozpoczynające się w poniedziałek na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim międzynarodowe sympozjum pod hasłem „Ku uleczeniu i odnowie”. Rzecznik Watykanu przypomina, że wezmą w nim udział przedstawiciele ponad 100 episkopatów i 30 zgromadzeń zakonnych, a przy tej okazji zostanie zainaugurowane centrum na rzecz ochrony dzieci z siedzibą w Monachium. Placówka ta będzie kontynuowała inicjatywy jakie zrodzą się podczas rzymskiego sympozjum. „Kościół pragnie czynić sprawiedliwość, odnowić się, być zdolnym do pomocy społeczeństwu i światu, w którym plenią się nadużycia seksualne i skutecznie zwalczać tę plagę” - stwierdza ks. Lombardi.
Rzecznik Stolicy Apostolskiej odnosi się w swym komentarzu również do kwestii transparencji w działaniach instytucji kościelnych. Podkreśla, że Watykan aktywnie działa na rzecz włączenia swych instytucji do międzynarodowego systemu kontroli działalności gospodarczej, aby zwalczać „pranie brudnych pieniędzy”, zorganizowaną przestępczość i terroryzm.
Ks. Lombardii przypomina o szeregu oskarżeniach kierowanych pod adresem watykańskich instytucji gospodarczych w i tym kontekście nawiązuje do ogłoszonego przed kilkoma dniami orzeczenia jednego z sądów w USA, który po dziesięciu latach dochodzenia stwierdził bezpodstawność oskarżeń kierowanych pod adresem Instytutu Dzieł Religijnych („banku watykańskiego”- IOR). „Obecnie szereg nowych norm zapewni coraz skuteczniej to, że działalność mająca służyć Kościołowi będzie prowadzona w sposób całkowicie przejrzysty i bezpieczny. Droga jest długa i trudna, ale kurs jest jasny, a wola pewna. Skorzysta na tym ewangeliczne świadectwo” - mówi ks. Federico Lombardi.
"Służy jedności wszystkich członków jednego Ciała Chrystusa.”
We wtorek odbyła się szósta kongregacja generalna kardynałów.
Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu.
Chodzi o wyższą niż przewidziano liczbę kardynałów elektorów, a także o uprawnienia kard. Becciu.