Ruszyła pierwsza pielgrzymka rowerowa z Rio de Janeiro do Aparecidy. Start poprzedziła uroczysta Msza w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Rio, w którym posługują polscy pallotyni. Specjalnego błogosławieństwa uczestnikom pielgrzymki udzielił arcybiskup Rio de Janeiro Orani Tempesta.
Pielgrzymi z sanktuarium Bożego Miłosierdzia udali się do sanktuarium Matki Bożej na Skale (Nossa Senhora da Penha), gdzie dołączyła do nich druga grupa rowerowa. Pielgrzymce przewodzi polski pallotyn ks. Krzysztof Sopicki. Specyfiką tej pierwszej pielgrzymki rowerowej jest to, że trasa poprowadzi polnymi drogami poprzez tereny górzyste i wyniesie około 435 km.
Natomiast druga grupa rowerowa wyruszyła z pallotyńskiej parafii Matki Bożej Fatimskiej z Niterói. Wśród tych pielgrzymów większość stanowią zawodowi kolarze. Trasa tej grupy poprowadzi drogą federalną szybkiego ruchu (Via Dutra).
Zaplanowano, że obie grupy spotkają się 4 lutego w Guaratinguietá, gdzie znajduje się sanktuarium św. Antoniego (Santo Antônio de Sant´Ana Galvão) – pierwszego brazylijskiego świętego kanonizowanego przez Benedykta XVI w São Paulo podczas jego pierwszej pielgrzymki apostolskiej do Brazylii w 2007 r. Z Guaratinguietá pielgrzymi pojadą już razem do Aparecidy, gdzie 5 lutego po południu w sanktuarium narodowym będzie sprawowana Msza i rowerzyści otrzymają specjalne błogosławieństwo.
Pierwsza pielgrzymka rowerowa inauguruje nowy szlak pątniczy łączący miasta Rio de Janeiro i Niterói z Aparecidą. Ta nowa brazylijska trasa pielgrzymkowa przebiegnie przez trzy stany: Rio de Janerio, Minas Gerais i São Paulo. Jej wzorem jest europejski szlak św. Jakuba. Brazylijska trasa pątnicza poświęcona została Maryi otrzymując nazwę „Drogi Naszej Pani” (Caminho de Nossa Senhora).
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.