Polscy muzułmanie i katolicy potępili wszelkie formy przemocy na tle religijnym
„Bez wątpienia ogromnym wyzwaniem dla ludzi wierzących są galopujące procesy laicyzacyjne, próbujące sprowadzić człowieka wyłącznie do poziomu materialnego, a religię przesunąć na margines życia społecznego lub zamknąć całkowicie w sferze prywatnej” – pisze Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów w przesłaniu na XII Dzień Islamu.
Rada przypomina, że źródłem wielkości człowieka dla obu religii jest jego boskie pochodzenie. W chrześcijaństwie wyraża się ono w stworzeniu człowieka na obraz i podobieństwo Boga, a także w tajemnicy wcielenia Chrystusa. W islamie człowiek jest powołany do pełnienia posłusznej funkcji namiestnika Boga na ziemi.
Człowieka, mającego w sobie ów boski pierwiastek, nie można więc redukować tylko do sfery cielesnej. Trzeba również pamiętać o jego wymiarze duchowym.
„Wymiar duchowy pomaga człowiekowi rozwijać się, korygować postawę wobec Boga oraz kształtować właściwą relację do drugiej osoby. W zdecydowany sposób wyraża to chrześcijańskie przykazanie miłości ” – czytamy w oświadczeniu.
Podobnie jest u muzułmanów – przypomina rada, powołując się na dokument „Jednakowe słowo dla nas i dla was” z 2007 roku. To w tym dokumencie muzułmanie zaakcentowali, że „Miłość bliźniego jest integralną częścią wiary w Boga i miłości Boga, ponieważ w islamie bez miłości bliźniego nie ma prawdziwej wiary w Boga i prawości”.
Polscy muzułmanie i katolicy potępili wszelkie formy przemocy, u których podstaw leży nietolerancja między przedstawicielami różnych religii. Nietolerancja właśnie rodzi się z pomijania duchowej strony człowieka. Człowiek pomijający swoją duchowość staje się mniej wrażliwy nie tylko na Boga, transcendencję, ale także na drugiego człowieka. Stąd biorą się akty przemocy takie jak chociażby uwięzienie Asii Bibi, ataki na chrześcijan w Nigerii, ale również próba podpalenia Centrum Muzułmańskiego w Białymstoku w sierpniu 2011 roku.
„Jesteśmy przekonani, że obecny Dzień Islamu przypomni katolikom i muzułmanom o ich wielkim duchowym potencjale, który jest nie tylko darem, ale także zadaniem, jakie ludzie wierzący mają wobec Boga, człowieka i świata” – podsumowuje rada katolików i muzułmanów.
Ze strony katolików oświadczenie podpisał ks. Adam Wąs SVD. Zaś jako przedstawiciel muzułmanów swój podpis pod oświadczeniem złożył Artur Konopacki, współprzewodniczący rady ze strony muzułmańskiej.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.