Dotychczasowy biskup pomocniczy Jan Kopiec został dzisiaj nominowany przez Benedykta XVI na ordynariusza gliwickiego. „W nominacji papieskiej widzę przynaglenie, aby przekonać się, jaka jest moja wiara i czy będę umiał sprostać oczekiwaniom, czy będę miał dar przekonywania, by umacniać wiarę w siostrach i braciach w Kościele, do którego jestem posłany” – powiedział w rozmowie z KAI.
Bp Kopiec ma 64 lata, od 19 lat pełni posługę biskupa pomocniczego w diecezji opolskiej, ale wywodzi się z terenów należących do diecezji gliwickiej, więc zna nie tylko miejsca, ale i księży, którzy kształcili się na Wydziale Teologicznym w Opolu, gdzie biskup wykłada. – Może nie znam księży od strony ich aktualnej pracy i działalności, ale znam ich jako osoby i wiem na co mogę liczyć, co w mojej sytuacji bardzo dodaje mi odwagi przed nowym wyzwaniem – powiedział biskup.
- W nominacji papieskiej widzę zdecydowane przynaglenie, by samemu przekonać się jaka jest moja wiara i czy będę umiał sprostać oczekiwaniom, czy będę miał dar przekonywania, by umacniać wiarę we wszystkich siostrach i braciach w Kościele, do którego zostaję posłany – podkreślał bp Kopiec, dodając, że musi teraz podjąć inny wymiar odpowiedzialności za żywą wiarę Kościoła gliwickiego.
Biskup zwrócił uwagę, że bez wiary dzisiejsza nominacja pozostałaby tylko wydarzeniem, a jest zobowiązaniem do podjęcia wezwań Jezusa Chrystusa „bądźcie świętymi i doskonałymi”.
Zdaniem bp. Kopca, diecezję gliwicką zamieszkują ludzie, którzy mają ogromne dziedzictwo silnej wiary i inicjatyw podejmowanych dla zachowania religijności, mimo przeciwieństw historycznych. – Jednocześnie Górny Śląsk zamieszkują ludzie, którzy wiedzą, że wiara jest osobistą odpowiedzią, a nie przejmowaniem dziedzictwa wiary poprzednich pokoleń – mówi biskup. – Wiedzą, że trzeba samemu wybierać i decydować o swojej wierze - dodaje.
Biskup przyznał też, że dzisiejsze czasy nie są łatwe – naznaczają je problemy bezrobocia, odejścia od ideałów, zmęczenia i poszukiwania łatwych rozwiązań.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.