Władze Pakistanu odmówiły odwiedzin chrześcijańskich więźniów z okazji Bożego Narodzenia. Wielu wyznawców Chrystusa odbywa tam wyroki po oskarżeniach o rzekome bluźnierstwo względem islamu.
Pięcioro z nich oczekuje na wykonanie kary śmierci. Najbardziej znaną pakistańską więźniarką jest 46-letnia Asia Bibi. Dla chrześcijanki są to już trzecie święta za kratami. Jej mąż i córki mogą się z nią spotykać tylko dwa razy w roku, co podyktowane jest względami bezpieczeństwa dla rodziny oskarżonej. Ukrywającą się rodzinę wspomaga Fundusz Barnaby, który wspiera prześladowanych chrześcijan w Pakistanie. Jego pracownik co miesiąc przekazuje żywność i potrzebne środki dla dzieci Asii Bibi. Ona sama oczekuje na apelację od wyroku śmierci. W październiku więzienny nadzorca pobił ją do nieprzytomności, dlatego została przeniesiona na oddział szpitalny.
Sytuację chrześcijan w Pakistanie porównuje się do bycia więźniami we własnym kraju. Osławione prawo o bluźnierstwie wykorzystywane jest instrumentalnie przeciw mniejszościom religijnym.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.