Franciszkanin o. dr Bernard Marciniak jest od czwartku nowym rektorem Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej. Założyciel i dotychczasowy rektor najmłodszej uczelni wyższej w Toruniu, o. Maksymin Tandek, został odwołany przez przełożonego zgromadzenia franciszkanów.
Jak podkreślił o. Leonard Bielecki, rzecznik Prowincji Braci Mniejszych w Poznaniu, która jest właścicielem uczelni, odwołanie o. Tandka było "suwerenną decyzją ojca prowincjała". Zaznaczył jednocześnie, że podjęto ją po "przeanalizowaniu sytuacji z ponad dwóch lat istnienia szkoły", ale motywy jej podjęcia to "sprawa wewnątrzzakonna".
Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej w Toruniu powstała w 2009 roku. Projekt powołania uczelni przygotował i przedstawił Janowi Pawłowi II w 2005 roku o. Maksymin Tandek. Uczelnia umożliwia zdobywanie wykształcenia w zakresie filologii hebrajskiej oraz historii i kultury Żydów.
Jak podkreślał wielokrotnie o. Tandek, szkoła jest pierwszą tego typu uczelnią w Europie. Program dydaktyczny uzupełniają konferencje, sympozja oraz seminaria kierowane do studentów i doktorantów z kraju i zagranicy.
Powstanie uczelni było możliwe dzięki wsparciu finansowemu utworzonej w tym celu fundacji Haskala. Jednymi z głównych jej donatorów byli Grażyna i Roman Karkosikowie, zaliczani do najbogatszych Polaków.
O. Tandek był znaną i bardzo popularną postacią w Toruniu. Prowadzona od 1987 roku przez franciszkanów parafia w dzielnicy Podgórz, dokąd został skierowany przez przełożonych, stała się za jego kadencji jednym z najczęściej odwiedzanych przez wiernych ośrodków duszpasterskich w mieście.
Uruchomiona dwa lata temu Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej była drugą uczelnią w tym mieście należącą do Kościoła Rzymskokatolickiego, obok utworzonej kilka lat wcześniej przez redemptorystów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.
Nowy rektor uczelni o. Bernard Marciniak zadeklarował, że "linia rozwoju szkoły zostanie zachowana".
O. Marciniak jest absolwentem m.in. studiów historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz studiów z zakresu teologii patrystycznej Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie, gdzie w tym roku obronił doktorat. Dotychczas wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym we Wronkach.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.