Nowa posynodalna adhortacja apostolska, którą 20 listopada w Kotonu Benedykt XVI podpisze i wręczy Kościołowi w Afryce, jest zarówno zamknięciem pewnego etapu, jak i początkiem nowej drogi tego Kościoła.
Zapewnił, że nowy dokument papieski nie zamierza wkraczać w dziedzinę polityki, pragnie jednak oświecać ją wartościami Ewangelii i nauki społecznej Kościoła. Adhortacja zwraca się przede wszystkim do katolików: episkopatu, duchowieństwa, osób konsekrowanych i świeckich; przypomina piękno i wymagania powołania chrześcijańskiego, zwłaszcza obowiązek pojednania się z Bogiem, aby stawać się ludźmi uczciwymi, budowniczymi pokoju w duchu Błogosławieństw. Staje się to możliwe w Kościele dzięki sakramentom, szczególnie pojednania i eucharystii, oraz dzięki stałemu karmieniu się Słowem Bożym.
Abp Eterović zwrócił uwagę na zaangażowanie Kościoła w promowanie człowieka, zwłaszcza w dziedzinie oświaty i służby zdrowia, w walkę z analfabetyzmem, z chorobami: gruźlicą, AIDS malarią. Ważną rolę odgrywa też dialog ekumeniczny, zwiększając wiarygodność chrześcijan w głoszeniu Dobrej Nowiny. Obok znacznych osiągnięć na tym polu, jak udział braci z innych Kościołów w pracach synodalnych, jest też wiele trudności, wywołanych zarówno przez sekty i ruchy synkretyczne, jak i przez tzw. autochtoniczne Kościoły chrześcijańskie. Dokument papieski wspomina o potrzebie dialogu z innymi religiami, zwłaszcza z tradycyjnymi wierzeniami afrykańskimi i z islamem. Zachęca wiernych do dalszego angażowania się na płaszczyźnie społecznej i politycznej, do współpracy ze wszystkimi ludźmi dobrej woli.
Sekretarz generalny Synodu Biskupów zauważył, że Benedykt XVI w swym najnowszym dokumencie mocno podkreśla jedyną i niczym niezastąpioną rolę kobiety afrykańskiej w Kościele i społeczeństwie i za radą ojców synodalnych wzywa biskupów do wspierania formacji kobiet, aby mogły one brać na siebie swoją część odpowiedzialności we wspólnocie społecznej i kościelnej. Zachęca wszystkich do wspierania kobiet, wyzwalając je z wszelkich praktyk, które je upokarzają i zniewalają, a zarazem podkreśla wielkie dary kobiece w służbie pojednania, jak czułość, miłosierdzie oraz obrona godności ludzkiej i życia. Kobiety przyczyniają się do humanizacji społeczeństwa, zwłaszcza przez wychowanie młodego pokolenia i mają przed sobą szerokie pole działalności na rzecz ewangelizacji w swych rodzinach, stowarzyszeniach i społeczeństwie.
Adhortacja nie ukrywa wielkich wyzwań stojących przed Kościołem i społeczeństwem w Afryce, ale podkreśla przy tym dary, jakimi Stwórca pobłogosławił ten kontynent, np. wrodzone poczucie Boga, radość życia, otwarcie na jego dar, wartość rodziny, poczucie święta itd. Do tych wartości, typowych dla Afryki, chrześcijaństwo wnosi nowość Jezusa, który jako jedyny jest w stanie ofiarować prawdziwe wyzwolenie z lęków przed złymi duchami, od czarów i magii, które powodują wiele ujemnych skutków w życiu rodzinnym i społecznym. „Tylko Zmartwychwstały Jezus Chrystus, zwycięzca grzechu i śmierci, może wyzwolić Afrykę z sił, które ją paraliżują. Pojednani z Bogiem i bliźnimi chrześcijanie są wezwani do stawania się coraz bardziej budowniczymi pokoju i nosicielami sprawiedliwości, światłem świata i solą ziemi afrykańskiej” – zakończył swą wypowiedź abp Nikola Eterović.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.